reklama

"Znám Joea Bidena, je to pevný zastánce naší Aliance, a jsem už netrpělivý, až s ním budu moci úzce spolupracovat. Silné NATO je dobré pro Severní Ameriku i pro Evropu," komentoval na twitteru zprávu o Bidenově zvolení Stoltenberg.

"Američané si vybrali svého prezidenta. Gratulace Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Máme toho hodně na práci, abychom se postavili současným výzvám. Pracujme společně!" napsal na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. I britský premiér Boris Johnson uvedl, že se těší na úzkou spolupráci s Bidenem, a USA označil za nejdůležitějšího spojence Británie.

"Svět potřebuje pevný vztah mezi Evropou a USA, obzvláště v těchto obtížných časech. Doufáme, že budeme spolupracovat v boji proti covidu-19, klimatickým změnám i vzrůstající nerovnosti," napsal v gratulačním vzkazu Bidenovi a Harrisové šéf Evropského parlamentu David Sassoli. Také šéf Evropské rady Charles Michel uvedl, že EU je připravena s příští americkou administrativou pracovat na "silném transatlantickém partnerství". Rovněž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová napsala, že se těší na setkání s Bidenem "při nejbližší možné příležitosti".

K "úspěšné prezidentské kampani" popřál dnes Bidenovi také Andrzej Duda, prezident Polska, které mělo velmi blízké vztahy s USA za současného prezidenta Donalda Trumpa. Duda uvedl, že "cílem Polska je udržet vysokou úroveň a vysokou kvalitu polsko-amerických vztahů".

Rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gratuloval Bidenovi i Harrisové. "Ukrajina hledí s optimismem na budoucí strategické partnerství s USA," uvedl Zelenskyj. "Ukrajina a USA vždy spolupracovaly v oblasti bezpečnosti, obchodu, investic, demokracie a boje proti korupci," dodal.

Na spolupráci s Bidenem jako prezidentem USA se těší i premiéři Kanady Justin Trudeau, Španělska Pedro Sánchez či Itálie Giuseppe Conte. "Naše země jsou blízkými přáteli, partnery a spojenci. Na světové scéně máme jedinečný vztah. Opravdu se velmi těším na spolupráci," napsal na twitteru Trudeau. "Jsme připraveni spolupracovat se zvoleným prezidentem Joem Bidenem na posílení transatlantických vztahů," uvedl Conte.

Bidenovi i Harrisové blahopřála též skotská premiérka Sturgeonová. Zároveň označila za "historické", že se viceprezidentkou stane Harrisová, která je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie a bude první ženou tmavé pleti a první ženou vůbec v této funkci.

Blahopřání přichází Bidenovi i z Blízkého východu, gratulovali mu prezidenti Egypta či Libanonu Abdal Fattáh Sísí a Michel Aún. Z Izraele, jehož premiér Benjamin Netanjahu je velkým Trumpovým spojencem, přišla zatím gratulace jen od poslance Netanjahuovy strany Nira Barkata, který ale zároveň poděkoval Trumpovi. "Navždy budete zapsán v izraelské historii jako náš opravdový přítel," vzkázal dosavadnímu šéfovi Bílého domu exstarosta Jeruzaléma Barkat.

reklama