Premiér Petr Fiala (ODS) se příští týden v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch zúčastní začátku klimatické konference OSN, v programu třídenní cesty má i bilaterální jednání s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím či setkání s českými vojáky.
Příslušníci českého kontingentu mise MFO (Multinational Force and Observers) mají na základně nedaleko od Šarm aš-Šajchu za úkol dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. V rámci summitu premiér vystoupí na plenárním zasedání s projevem, zúčastní se kulatého stolu k hospodaření s vodou a otevře panelovou diskusi o podpoře vzdělávání v oblasti klimatických změn, informovala dnes ČTK Strakova akademie.
Podle programu premiér do Egypta odletí v neděli odpoledne.V pondělí dopoledne navštíví české vojáky na základně Šarm aš-Šajch. Pak se Fiala spolu se světovými lídry zúčastní zahajovacího ceremoniálu summitu, na kterém budou zástupci vlád a neziskových organizací jednat o opatřeních, které je nutné a možné přijmout, aby lidstvo dostalo pod kontrolu globální oteplování. Později se Fiala sejde s egyptským prezidentem. V úterý ho v rámci zahajovací části summitu čeká kulatý stůl o hospodaření s vodou a panelová diskuse. Projev premiéra je plánován na úterní odpoledne.
Experti budou o opatřeních souvisejících se změnou klimatu jednat v egyptském letovisku dva týdny do 18. listopadu. Ústředním bodem má být posouzení praktického uskutečnění odklonu od používání uhlí, jak bylo ujednáno na loňském klimatickém summitu ve Skotsku. Kromě toho klimatický balíček obsahuje požadavek zrušení "neefektivních" podpor využívání ropy, plynu a uhlí.
Konference se zúčastní zástupci 195 států i Evropské unie. Účast příští týden přislíbili například americký prezident Joe Biden a po váhání způsobeném debatami o britském rozpočtu i nový britský premiér Rishi Sunak.
Evropská unie hodlá v Egyptě znovu přesvědčovat zejména méně ekonomicky vyspělé země o potřebě snižovat emise. EU chce ale zároveň hovořit o podpoře méně vyspělých zemí zasažených výkyvy klimatu či slíbit brzké navýšení vlastních emisních cílů.
Summit v Šarm aš-Šajchu má být obří akcí se zhruba 45.000 účastníky a tisícovkami novinářů. Podle egyptských hostitelů to bude dosud největší klimatická konference. Egyptské úřady čelí kritice za to, že podle médií zadržely dohromady více než 300 lidí v souvislosti s ohlášenými protesty proti konferenci či kvůli údajnému zneužívání sociálních sítí.
První klimatická konference se konala v roce 1992 v brazilském Rio de Janeiru. S krátkým přerušením do roku 1995 jednají o otázkách ochrany klimatu státy světa znovu každý rok, pokaždé v jiném městě. Nejvýznamnější klimatické summity s důležitými závěry se konaly v roce 1997 v Kjótu, v roce 2009 v Kodani a v roce 2015 v Paříži.
Témata: Petr Fiala , Abd Fattáh Sísí
Související
13. ledna 2025 15:45
8. ledna 2025 17:48
15. listopadu 2024 19:47
11. října 2024 15:53
9. října 2024 17:41
17. září 2024 8:38