reklama

V hrobě u města Makariv, v němž byly objeveny ostatky, byla ještě dvě další těla. Na místě se našly české doklady. Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další oběti se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byly ale v civilním oblečení. "Dvě osoby byly zastřeleny ranou do hlavy, jedna do břicha," uvedl šéf policie Kyjevské oblasti Andrij Něbytov a ubezpečil, že úřady vyšetří okolnosti jejich úmrtí.

Ještě před začátkem ruské invaze Čech na Ukrajině působil jako řidič kamionu. V Česku měl manželku a bratra, upřesnila ukrajinská policie.

"Informovali jsme rodinu, jsme s ní v kontaktu a poskytujeme jí konzulární služby, které mohou být spojené s případnou repatriací. Po dohodě s rodinou ale žádné další detaily nemůžeme sdělovat," uvedla dnes mluvčí českého ministerstva zahraničí Lenka Do. Český zastupitelský úřad v Kyjevě případ podle ní řeší s policejními složkami na místě.

Hrob se nacházel u kraje silnice poblíž Makarivu, který v určité fázi bojů ovládly ruské síly. Ve městě, které leží zhruba 40 kilometrů od západního okraje Kyjeva, se podle ukrajinských úřadů už dříve našla těla zavražděných civilistů. Poblíž hrobu s tělem Čecha byla objevena část granátu, který na místě podle ukrajinské policie zanechali ruští vojáci.

Podle českého ministerstva zahraničí jde o první případ během této války na Ukrajině, kdy byl zabit český občan. Předtím úřad řešil případ Čecha, který byl zraněn střepinou, ale nebyl ohrožen na životě. Kolik českých dobrovolníků na Ukrajině působí, úřad neeviduje, protože taková povinnost neexistuje. "V současný moment je zaregistrováno v našem dobrovolném registru Drozd 50 osob," řekl České televizi Martin Smolek, náměstek pro řízení sekce právní a konzulární.

Podle dřívějších informací přišel český dobrovolník v zemi o život poté, co se stal v autě terčem střelby ruských vojáků. Na věc před časem upozornil server Voxpot a české ministerstvo zahraničí tehdy potvrdilo, že na Ukrajině se pohřešuje český občan.

Reportéři serveru byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve voze právě u města Makariv. Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš. Ten podle ní jako profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl na Ukrajině pomáhat s odvozem lidí z oblastí ohrožovaných ruskou armádou. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona. Další den se reportéři vrátili zpět a našli Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.