Íránská agentura Tasním dnes informovala, že kvůli účasti na protestech z minulých týdnů bylo obviněno asi 1000 lidí.

Podle agentury AP policie a dobrovolníci v civilu zvaní basídžové zasahovali v neděli například v kampusech soukromé univerzity Ázád v Teheránu, kde studenti podle videí zveřejněných na sociálních sítích demonstrovali proti íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu. Několik mladých lidí utrpělo zranění, uvedla agentura Tasním.

Na univerzitě v Mázandaránu studenti během protestu křičeli heslo: "Když nebudeme stát při sobě, zabijí nás jednoho po druhém." Podle deníku The Guardian z kampusů studenty odvážely autobusy do policejních cel.

Velitel mocných íránských Revolučních gard v sobotu vyzval k okamžitému ukončení protestů, jejichž organizaci připsal vládám USA, Británie, Izraele a Saúdské Arábie. "Protestující by neměli pokoušet trpělivost systému... Nevycházejte do ulic! Dnešek je posledním dnem nepokojů," varoval.

Agentura Tasním uvedla, že kvůli protestům bylo obviněno na 1000 lidí. Procesy s nimi se budou konat tento týden a mají být veřejné.

Německá vláda dnes důrazně kritizovala zásahy íránských bezpečnostních složek proti demonstrantům a postihy novinářů. Vládní mluvčí sdělil, že Německo schvaluje unijní sankce proti Íránu a že uvítá další opatření.

Íránem od poloviny září zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu. Zažehla je zpráva o tom, že v policejní vazbě zemřela mladá Íránka Mahsa Amíníová, kterou policie konfrontovala kvůli údajně špatně nasazenému hidžábu. Minulou středu, po 40 dnech truchlení od smrti Amíníové, se tisíce lidí sešly v jejím rodném městě v íránské provincii Kurdistán. Při protestech už podle lidskoprávních organizací zemřelo na 250 lidí a tisíce skončily ve vazbě.