Íránská vláda proti účastníkům manifestací brutálně zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek. EU kvůli tomu zvažuje vůči Teheránu sankce, íránský ministr zahraničí jí vzkázal, aby nebyla pokrytecká a volila "realistický přístup". Zásahy vůči demonstrantům označil za "naprosto legitimní", uvedla dnes agentura DPA.

"Doporučujeme Evropanům, aby se na tento problém dívali realisticky," řekl podle agentury AFP v pátek v telefonátu šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi íránský ministr zahraničí Hosajn Amírabdolláhján. Borrellovi rovněž podle dnešního oznámení Teheránu řekl, že Írán není zemí "sametových, ani barevných revolucí" a že je "kotvou stability v regionu".

"Kdo by uvěřil, že smrt jedné dívky bude pro Západ tak důležitá?," prohlásil šéf íránské diplomacie při jiné příležitosti. "Proč se tedy nezajímají také o stovky tisíc mučedníků a mrtvých v Iráku, Afghánistánu, Sýrii a Libanonu," dodal.

Borrell v pátek na twitteru vyzval íránský režim, aby okamžitě přestal s represemi vůči demonstrantům a propustil ty, kdo byli v souvislosti s protesty zadrženi. Dodal, že tamní vláda také musí zajistit přístup k internetu a k informacím.

Státy EU by měly sankce vůči Íránu kvůli potlačování nynějších protestů probírat v pondělí na zasedání ministrů zahraničí v Lucemburku. Některé země, například Británie, USA či Kanada už zavedly sankce vůči íránské mravnostní policii.

Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a dekolt a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Věznice Evín v íránské metropoli hoří, ozývá se odtud střelba

Věznici Evín v Teheránu, kde jsou zadržováni političtí vězni, zachvátil požár a od objektu se ozývá střelba a zvuk poplašného zařízení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na videonahrávky na twitteru.

Nejmenovaný íránský bezpečnostní představitel později Reuters řekl, že ve věznici Evín začala zpoura, která vedla k požáru, a již byla potlačena. Na místě zasahují hasiči, dodal zmíněný činitel. Íránská státní tisková agentura IRNA uvedla, že vzpoura se odehrála v části věznice, kde jsou zadržováni "gangsteři". Podle agentury Reuters tím IRNA naznačila, že političtí vězni nebyli do incidentu zapojeni.

"Rodiny vězňů se shromáždily před hlavním vchodem do věznice Evín. Vidím oheň a kouř a spoustu příslušníků speciálních sil. Jsou tam také sanitky," popsal situaci jeden ze svědků kontaktovaný agenturou Reuters.

Před věznicí Evín i na dalších místech Íránu se v posledních týdnech konají protesty proti tamnímu autoritářskému režimu. Vyvolala je smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií, údajně kvůli volně nasazenému šátku - hidžábu. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek.

Věznici Evín, kde jsou většinou zadržováni lidé, kteří čelí obviněním z ohrožení bezpečnosti, dlouhodobě kritizují západní organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch (HRW) v minulosti uvedla, že se v Evínu využívají výhrůžky mučením a hrozby trvalého uvěznění a mučení rodinných příslušníků. Běžné je i klamání a ponižování zadržených, vícedenní výslechy trvající až pět nebo šest hodin, odepírání lékařské péče a odmítání návštěv rodinných příslušníků.