Izrael tak následuje Spojené státy, kde očkování této věkové skupiny schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Povolena je k očkování vakcína firem Pfizer a BioNTech. Do Izraele mají první dávky určené dětem dorazit příští týden.

O dnešním rozhodnutí informovalo ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci. Ze 75 odborníků se jich pro očkování malých dětí v tajném hlasování vyjádřilo 73.

"Je to velmi důležité rozhodnutí o velmi bezpečné vakcíně," řekl epidemiolog Nadav Davidovič. Očekává v této skupině méně vedlejších účinků, než jaké se objevily při očkování starší mládeže.

Řekl také, že rodiče zhruba poloviny dětí v této skupině chtějí své potomky nechat očkovat, ale zbylí váhají. Davidovič se obává, že očkování malých dětí v Izraeli prohloubí "koronavirové rozdíly" mezi bohatými a chudými rodinami. Ty movitější jsou preventivní péči většinou nakloněné víc než ty chudší. Může to vést k vyššímu výskytu koronaviru mezi dětmi v oblastech, kde žijí méně majetní občané, a od dětí se budou infikovat dospělí.

"Musíme zajistit, aby v očkování nebyly rozdíly, jež by v budoucnu vedly k rozdílům i v počtu nemocných. Covid-19 není za námi a nepřejeme si, aby se případy koncentrovaly mezi chudými," řekl Davidovič.

Výzkumná pracovnice z Bar Ilanovy univerzity Esa Hadadová očekává váhavost v komunitě ultraortodoxních židů. Podobně není očkování proti covidu-19 nakloněna ani arabská komunita. Hadadová, která je sama Arabka, řekla, že lidé věří spíš zavedeným a dlouho používaným vakcínám, ale ty proti covidu-19 jsou nové a teprve nedávno schválené.

Firma Pfizer bezpečnost vakcín pro děti staví na studii provedené na 2268 dětech. Vyšlo z ní, že proti symptomatickému onemocnění covidem-19 chrání z 91 procent. FDA bezpečnost látky testovala na 3100 dětech.

V Izraeli v minulých týdnech ubývalo nákaz a země situaci označuje za konec čtvrté vlny. Za úterý se potvrdlo zhruba 500 nově infikovaných. Ukončenou vakcinaci má v zemi s více než devíti miliony lidí 5,7 milionu občanů a třetí dávku už dostaly více než čtyři miliony lidí. Na covid-19 zemřelo 8130 pacientů, nakazilo se přes 1,3 milionu lidí.