Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V izraelských volbách zvítězil Netanjahu, Lapid mu pogratuloval

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu se svými spojenci v úterních parlamentních volbách získal jasnou většinu mandátů, informovala dnes volební komise. Podle konečného součtu Netanjahuova pravicová strana Likud získala ve 120členném parlamentu 32 křesel a se spojenci bude mít v Knesetu 64 mandátů. Současný premiér Jair Lapid krátce před oznámením konečných výsledků Netanjahuovi pogratuloval k vítězství.

Lapidova strana Ješ Atid získala 24 mandátů a na parlamentní většinu ani se spojenci nedosáhla. Mezi strany, které se do parlamentu nedostaly, protože nepřekonaly potřebný práh 3,25 procenta hlasů, je i potenciální Lapidův spojenec, levicový Merec. Se spojenci má blok kolem Lapida jen 51 mandátů.

Krátce před zveřejněním konečného výsledku sčítání hlasů Lapid Netanjahuovi pogratuloval k vítězství a popřál mu hodně štěstí. Podle mluvčího také řekl, že nařídil všem ministerstvům, aby se připravily na řádné předání moci. Fakticky tak uznal volební prohru.

Očekává se, že Netanjahu do vlády přizve krajně pravicovou stranu Náboženský sionismus, k jejímuž vedení patří ultranacionalista Itamar Ben Gvir. Netanjahuova budoucí vláda tak bude zřejmě nejpravicovější v izraelských dějinách, píše v této souvislosti agentura AP.

Úterní parlamentní volby byly v Izraeli páté za tři a půl roku. Konaly se uprostřed vleklé politické krize, v níž se voliči rozcházejí v názoru na to, zda je Netanjahu schopen vykonávat funkci premiéra, když je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.

Témata:  Benjamin Netanjahu Izrael

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy