Lapidova strana Ješ Atid získala 24 mandátů a na parlamentní většinu ani se spojenci nedosáhla. Mezi strany, které se do parlamentu nedostaly, protože nepřekonaly potřebný práh 3,25 procenta hlasů, je i potenciální Lapidův spojenec, levicový Merec. Se spojenci má blok kolem Lapida jen 51 mandátů.

Krátce před zveřejněním konečného výsledku sčítání hlasů Lapid Netanjahuovi pogratuloval k vítězství a popřál mu hodně štěstí. Podle mluvčího také řekl, že nařídil všem ministerstvům, aby se připravily na řádné předání moci. Fakticky tak uznal volební prohru.

Očekává se, že Netanjahu do vlády přizve krajně pravicovou stranu Náboženský sionismus, k jejímuž vedení patří ultranacionalista Itamar Ben Gvir. Netanjahuova budoucí vláda tak bude zřejmě nejpravicovější v izraelských dějinách, píše v této souvislosti agentura AP.

Úterní parlamentní volby byly v Izraeli páté za tři a půl roku. Konaly se uprostřed vleklé politické krize, v níž se voliči rozcházejí v názoru na to, zda je Netanjahu schopen vykonávat funkci premiéra, když je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.