JAR od začátku pandemie covidu-19 zaznamenala nejvíce případů koronavirové nákazy a s ní spojených úmrtí v Africe. Čtvrtá vlna nákaz v zemi skončila v lednu a odhadovalo se, že pátá vlna začne v květnu nebo v červnu, tedy začátkem zimy na jižní polokouli.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla na dnešním tiskovém briefingu řekl, že hospitalizací v JAR nyní sice přibývá, ale nedochází k výrazným změnám v obsazení jednotek intenzivní péče či v počtu úmrtí způsobených covidem-19. Úřady podle něj v tuto chvíli nebyly upozorněny na žádnou novou variantu koronaviru, pouze na změny omikronu, který je v zemi dominantní.

Specialista na infekční choroby Richard Lessells na stejném briefingu řekl, že k dřívějšímu nárůstu počtu nových případů nákazy může přispívat slábnoucí imunita obyvatelstva získaná v předchozích vlnách. V tuto chvíli však podle Waasily Jassatové z jihoafrického institutu pro nakažlivé nemoci (NICD) nic nenaznačuje tomu, že subvarianty BA.4 a BA.5 způsobují výrazně těžší průběh nemoci.

Jihoafrická republika, jejíž populace čítá více než 59 milionů, od začátku pandemie zaznamenala více než 3,7 milionu případů koronavirové nákazy a více než 100.000 s ní spojených úmrtí. Africká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) ve čtvrtek uvedla, že nárůst počtu nákaz v Africe je poháněn rostoucím počtem případů odhalených v JAR.

Vysoce postavený představitel jihoafrického zdravotnictví Nicholas Crisp dnes řekl, že JAR má dostatek vakcín proti covidu-19 a v tuto chvíli neplánuje kupovat další. Dodal, že jihoafrická vláda neplánuje pro pacienty ve veřejném sektoru nakoupit lék na covid-19 paxlovid od firmy Pfizer zčásti proto, že je velmi drahý.

reklama