reklama

Jihoafrická republika eviduje nejvíce potvrzených případů koronavirové nákazy a s ní spojených úmrtí v Africe. Země s více než 58 miliony obyvatel nyní čelí třetí vlně nákazy, v pátek se tam koronavirus potvrdil u dalších více než 18.000 lidí. Reprodukční číslo v JAR nyní činí 1,3. To znamená, že 100 nakažených průměrně nakazí dalších 130 lidí. De Oliveira v této souvislosti poznamenal, že se epidemie v zemi dostala do fáze exponenciálního šíření.

Mutace delta se podle vědce zatím objevila v 85 zemích a v Africe se již rychle šíří. "Velmi rychle začíná převažovat v globální pandemii," uvedl podle jihoafrického zpravodajského webu TimesLIVE. "Je opravdu velmi, velmi nakažlivá, více než ostatní varianty, včetně bety z JAR," dodal s tím, že velmi rychlé šíření nákazy způsobuje zahlcení nemocnic a následně dochází k více úmrtím, nejen následkem koronaviru.

Jihoafrická ministryně ministryně zdravotnictví Mmamoloko Kubayiová-Ngubaneová na stejné tiskové konferenci řekla, že vrchol třetí vlny nákazy v JAR pravděpodobné bude vyšší než u druhé vlny.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v JAR podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JAR), která vývoj pandemie ve světě monitoruje, potvrdila u více než 1,8 milionu lidí a 59.621 osob tam po nemoci covid-19 zemřelo. Alespoň první dávku očkování proti covidu-19 v zemi podle webu Our World in Data dostala zhruba 4,5 procenta populace, plně naočkováno ale bylo méně než procento obyvatel.

V Česku podle pátečních informací Státní zdravotní ústav dosud potvrdil 96 případů koronavirové mutace delta a v Libereckém kraji má podezření na její komunitní šíření. Počet případů této mutace dříve označované jako indická se za týden zhruba ztrojnásobil.

reklama