reklama

V prvním měsíci letošního roku na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, covidu-19 podlehlo 2461 osob. Za celý minulý rok zemřelo na toto onemocnění v zemi 2250 lidí. Jde o zesnulé, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí.

Zatímco během první vlny koronaviru loni na jaře se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nejnižším výskytem koronavirové nákazy, na konci roku 2020 počty infikovaných a úmrtí na covid-19 začaly prudce stoupat. Tento vývoj nastal navzdory tomu, že země na přelomu října a listopadu uskutečnila plošné testování obyvatel na koronavirus, které premiér Igor Matovič tehdy označil za alternativu k celostátní karanténě, takzvanému lockdownu.

Slovenské úřady podle odborníků po plošném otestování obyvatel otálely s dalšími opatřeními v zájmu zvládnutí epidemie. Až po rekordních přírůstcích počtu infikovaných země před vánočními svátky zavedla zákaz vycházení, který ale obsahoval vícero výjimek. Následně byla opatření opakovaně zpřísněna a země v lednu uskutečnila další plošné testování obyvatel na koronavirus.

Dosavadní opatření zatím nezvrátila trend stoupajícího počtu hospitalizovaných s covidem-19 na Slovensku. V nemocnicích bylo k pondělí rekordních 3454 pacientů se zmíněným onemocněním. Z nich 310 museli zdravotníci napojit na umělou plicní ventilaci.

Podle dřívějších údajů slovenského statistického úřadu loni na podzim během druhé vlny epidemie covidu-19 byl celkový přírůstek úmrtí oproti průměru předchozích let na Slovensku vyšší než počet hlášených zemřelých na covid-19.

reklama