Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V loňském roce opustil církve v Německu rekordní počet věřících, píše IW

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V loňském roce opustil křesťanské církve v Německu rekordní počet lidí. Ukazuje to studie, kterou dnes zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). Údaj vyplývá z vývoje daňových odvodů, které mohou Němci poukázat církvím, kterých jsou členové. Příspěvky ve srovnání s předloňským rokem mírně vzrostly. V reálných hodnotách ale klesly, a nepříznivý trend bude zřejmě pokračovat i v příštích letech.

Podle údajů IW katolickou a protestantské církve v Německu vloni opustil 1,3 milionu věřících. To je nejvyšší zaznamenaný údaj za jeden rok. Trend úbytku je však dlouhodobý a za posledních 20 let v Německu klesl o čtvrtinu počet lidí, kteří se hlásí k nějaké ze zavedených křesťanských církví. V současnosti jich je zhruba 40 milionů z celkové populace 83 milionů lidí.

Příspěvky, které církve dostávají z daní, vloni meziročně mírně vzrostly o 200 milionů eur (zhruba 4,8 miliardy korun) na bezmála 13 miliard eur (zhruba 310 miliard korun). Zhruba 6,8 miliardy eur dostala katolická církev a zbytek pak církve protestantské.

Růst příjmů z daní ale nedohnal zdražování a reálná hodnota příspěvků tak klesala. Nepříznivý trend by měl pokračovat i v příštích letech, odhaduje IW. Mezi mladými ročníky je méně věřících, zatímco generace v pokročilejším věku postupně půjdou do důchodu, což bude znamenat propad jejich příjmů a tudíž i odvodů, které skrze daňový systém odkazují svým církvím.

Odborníci přisuzují odchod věřících, které zaznamenává v posledních měsících katolická církev, mimo jiné skandálům ohledně sexuálního obtěžování i dlouhodobé nevoli církve tyto případy prošetřit. V loňském roce například arcibiskupství v Mnichově vydalo obsáhlou zprávu o stovkách případů sexuálního obtěžování v posledních desetiletích. Dlouhou dobu se vysocí církevní hodnostáři snažili případy skrývat a řešit je bez zásahu policie a soudů. Podle zprávy pochybil i kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI, který to ale odmítl.

Témata:  Německo křesťanství

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy