Podle údajů IW katolickou a protestantské církve v Německu vloni opustil 1,3 milionu věřících. To je nejvyšší zaznamenaný údaj za jeden rok. Trend úbytku je však dlouhodobý a za posledních 20 let v Německu klesl o čtvrtinu počet lidí, kteří se hlásí k nějaké ze zavedených křesťanských církví. V současnosti jich je zhruba 40 milionů z celkové populace 83 milionů lidí.

Příspěvky, které církve dostávají z daní, vloni meziročně mírně vzrostly o 200 milionů eur (zhruba 4,8 miliardy korun) na bezmála 13 miliard eur (zhruba 310 miliard korun). Zhruba 6,8 miliardy eur dostala katolická církev a zbytek pak církve protestantské.

Růst příjmů z daní ale nedohnal zdražování a reálná hodnota příspěvků tak klesala. Nepříznivý trend by měl pokračovat i v příštích letech, odhaduje IW. Mezi mladými ročníky je méně věřících, zatímco generace v pokročilejším věku postupně půjdou do důchodu, což bude znamenat propad jejich příjmů a tudíž i odvodů, které skrze daňový systém odkazují svým církvím.

Odborníci přisuzují odchod věřících, které zaznamenává v posledních měsících katolická církev, mimo jiné skandálům ohledně sexuálního obtěžování i dlouhodobé nevoli církve tyto případy prošetřit. V loňském roce například arcibiskupství v Mnichově vydalo obsáhlou zprávu o stovkách případů sexuálního obtěžování v posledních desetiletích. Dlouhou dobu se vysocí církevní hodnostáři snažili případy skrývat a řešit je bez zásahu policie a soudů. Podle zprávy pochybil i kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI, který to ale odmítl.

reklama