"Vláda nedělá pro zlepšení situace ve školství nic, jen vyhrožuje a ukazuje na Brusel," prohlásila dnes na pódiu na demonstraci předsedkyně odborového svazu učitelů Zsuzsanna Szabóová.

Premiér Orbán po celostátní stávce 20.000 učitelů letos v lednu právo na stávku omezil. Učitelé stávkovali za zvýšení platů, které by podle nich bylo řešením problému nedostatku učitelů v zemi a přineslo by jim lepší životní podmínky v době, kdy se Maďarsko potýká s inflací vyšší než 20 procent.

Ministerstvo vnitra nechalo ve středu propustit osm učitelů, protože se podle něj dopustili závažného porušení svých povinnost, píše agentura Reuters. Řada lidí dnes na demonstraci v Budapešti přišla, aby se za ně postavila. "Je to psychologická válka. Ale my nejsme ve válce, já jsem učitelka," řekla Reuters 50letá Maria Nemesová, jedna z propuštěných. Dodala, že po téměř 20 letech učení vydělávala kolem 600 eur měsíčně (asi 14.600 korun). Průměrná hrubá mzda se letos v Maďarsku pohybovala kolem 500.000 forintů (téměř 30.000 korun).

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás v říjnu prohlásil, že pokud Maďarsko dosáhne dohody s Evropskou komisí ohledně vyplácení evropských fondů, čeká učitele bezprecedentní zvýšení platů. "Nárůst platů by mohl příští rok dosáhnout téměř 21 procent, další rok 25 procent a v roce 2025 až 30 procent," řekl.

Výplatu až 7,5 miliard eur (asi 183 miliard korun) Maďarsku ale tento týden Evropská komise navrhla zablokovat kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. O návrhu komise budou rozhodovat členské státy.