Podle Blinkena Rusko již na Ukrajině neuspělo, neboť nedosáhlo svého původního záměru - vymazat Ukrajinu z mapy, začlenit ji do Ruska a ukončit tak její nezávislost jako státu, píše s odvoláním na rozhovor pro Fox News ukrajinský server Evropská pravda.

Blinken poznamenal, že v nadcházejících týdnech mají Ukrajinci v plánu provést protiofenzívu, ne jehož úspěchu závisí schopnost vést rozhovory s Ruskem tak, aby bylo možné dosáhnout "spravedlivého míru".

"Víme, že Ukrajinci plánují v nadcházejících týdnech protiofenzívu. Uvidíme, co z toho vzejde. Úspěch na bojišti je nakonec nejlepší a pravděpodobně nejrychlejší cestou k jednáním, která povedou ke spravedlivému a trvalému míru," řekl americký ministr zahraničí.

Blinken se také neopomenul zastavit u otázky možné role Číny při dosahování míru.

"Myslím, že jsme otevřeni každé zemi, která se zodpovědně snaží prosazovat mír, a to začíná několika věcmi. Především s uznáním, že v sázce je územní celistvost, suverenita a nezávislost Ukrajiny, takže každá mírová dohoda by to měla mít jako základ," řekl diplomat.

Blinken zdůraznil, že je naprosto klíčové, aby všichni, kteří se snaží posilovat mír, navazovali přímou komunikaci s ukrajinskou stranou.

Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba vyzval spojence, aby nepřestávali považovat plánovanou protiofenzívu za poslední bitvu v konfliktu s Ruskem.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před plánovanou protiofenzívou potvrdil, že Ukrajina má k dispozici na 1 550 obrněných vozidel, 230 tanků a velké množství munice.

reklama