Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu není žádná koronavirová diktatura, ohradil se prezident Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier
Foto: Petr Mráček

V Německu není žádná koronavirová diktatura. Během dnešní debaty s veřejností o možném povinném očkování se proti takovému postoji odpůrců karanténních opatření důrazně ohradil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Zdůraznil také, že možná všeobecná očkovací povinnost znamená závazek o tématu diskutovat. Ke společnému rozhovoru pozval nejen zastánce očkování, ale i kritiky.

"Pokud to bude nutné, můžeme se i se vzájemným respektem přít," uvedl na úvod dvouhodinové debaty, na kterou pozval odborníky, zdravotníky nebo učitele. "Existují lidé, kteří říkají, že v Německu máme koronavirovou diktaturu. To je, dámy a pánové, hanebnost," zdůraznil.

Steinmeier řekl, že se v debatě nepřikloní na žádnou stranu, neboť chce respektovat politický proces rozhodování o tom, zda Německo má zavést všeobecnou očkovací povinnost. Několikrát se ale ohradil proti tvrzením, které kritici očkování zmínili.

Proti povinnému očkování nejhlasitěji vystupovala učitelka s Bádenska-Württemberska Gudrun Gessertová, která ale opakovaně ujišťovala, že není odpůrkyní vakcinace. "Moje teze ale je, že povinné očkování není vhodné k překonání pandemie. Každý se musí rozhodnout sám," řekla.

Na prezidentovu otázku, zda je sama očkovaná, odpověděla tím, že je nutné přestat neustále řešit, zda je daný člověk vakcinován, nebo ne. "Jenom to polarizuje společnost a vede to k radikalizaci," uvedla. Později ale řekla, že by se nechala očkovat, pokud by věděla, že očkování skutečně brání v šíření koronaviru. Gessertová rovněž zpochybnila bezpečnost vakcín a naznačila, že v souvislosti s očkováním je hlášeno vícero podezřelých úmrtí.

Proti některým tvrzením Gessertové se ohrazovali nejen Steinmeier, ale také přítomní zdravotníci a psycholožka a odbornice na zdravotní komunikaci na univerzitě v Erfurtu Cornelia Betschová. Podle Betschové velká část lidí, kteří se zatím odmítají očkovat, má jen strach, takže by pomohlo lepší objasňování významu očkovací kampaně.

Gessertová rovněž varovala, že již platná očkovací povinnost pro zdravotníky přinutí řadu lidí podat výpověď. "V mém okolí je řada lidí, kteří říkají, že svou práci mají rádi, ale kvůli očkování skončí," řekla. Takové scénáře zpochybnily přítomná zdravotní sestra univerzitní kliniky v Kolíně nad Rýnem Ellen Schaperdothová a šéfka pečovatelského domu v Berlíně Sigrid Chongová. "U nás je 97 procent personálu očkováno," řekla Schaperdothová. "A pokud někdo dává výpověď, tak je to kvůli vyčerpání, nikoli kvůli očkování," dodala. O vysoké proočkovanosti hovořila i Chongová.

Do debaty, která se konala v prezidentském sídle na zámku Bellevue a zčásti přes internet, se zapojil také berlínský učitel Sven Elk Winter. Ten očkování označil za důležitý nástroj boje s pandemií. "Každý den předstupuji před 25 možných přenašečů," řekl s tím, že učitelé jen těžko mohou sociální kontakty omezit. "Očkování nám pomáhá zachovat prezenční výuku," uvedl.

Elk Winter poznamenal, že spory o očkování se netýkají jen společnosti, ale jdou i napříč rodinami. "Máme děti, které by se chtěly očkovat, ale rodiče jim to zakázali. A to je škoda," řekl. "Očkování je klíčem z pandemie," dodal.

Témata:  Německo Frank-Walter Steinmeier

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.