reklama

Za uplynulý den Německo zaznamenalo 370 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, což je méně než před týdnem, kdy jich bylo 437. Počet covidových pacientů přijatých do nemocnic v uplynulých sedmi dnech v přepočtu na 100.000 obyvatel činil ve čtvrtek 4,55, zatímco ve středu to bylo 4,57.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem více než 6,9 milionu lidí. Z nich nejméně 110.100 po nákaze covidem zemřelo.

Podle německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha bude podíl nakažených novou variantou omikron v příštích dnech strmě narůstat. Obyvatele proto vyzval, aby v čase vánočních oslav učinili maximum, aby se vyhnuli nákaze. Německé úřady předpovídají v souvislosti s omikronem další vlnu onemocnění, zatím ale v zemi dominantní variantou zůstává delta.

"Podíl případů nákazy variantou omikron v příštích dnech silně poroste," napsal ministr zdravotnictví na twitteru. Připustil, že o svátcích nejspíš dojde k určitému zpoždění ve zveřejňování nejnovějších údajů o nemocných. "Vývoj i nadále sledujeme," dodal nicméně.

"Prosím, snažte se během oslav vyhnout nákaze," řekl Lauterbach. "I očkovaní by se měli testovat," doplnil. Německý kancléř Olaf Scholz na twitteru napsal, že je mu jasné, jak je obtížné přes Vánoce omezit kontakty. "Když budeme stát při sobě a necháme se očkovat, z této krize se dostaneme," poznamenal.