Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu přibylo za den 235.626 nakažených, sedmidenní incidence opět klesla

Německo, ilustrační fotografie.
Německo, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Německu testy za poslední den prokázaly nákazu koronavirem u 235.626 lidí. Sedmidenní incidence, která ukazuje počet infikovaných na 100.000 obyvatel za poslední týden, už pátý den v řadě klesla. Nyní je na hodnotě 1385, před týdnem to bylo 1465. Nákaza se šíří zhruba stejnou rychlostí ve všech částech Německa. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u více než 13 milionů lidí, z nichž 120.728 zemřelo. Za poslední den do statistik přibylo 261 úmrtí.

V Německu postupně do 20. března skončí všechna zásadní karanténní opatření proti nemoci covid-19. Ve středu se na tom dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry německých spolkových zemí. V platnosti ale prozatím zůstanou povinné roušky ve veřejných vnitřních prostorách.

Datum 20. března, které některá média označují jako "den znovuzískání svobody", nebylo vybráno náhodně. Protiinfekční zákon, který v Německu určuje rozsah restrikcí, totiž počítá s tím, že omezení mohou platit nejdéle do 19. března. Prodloužení jejich platnosti za toto datum je možné o nejvýše tři měsíce za souhlasu parlamentu.

Koronavirová pandemie způsobila ekonomické ztráty 330 miliard eur

Náklady na koronavirovou krizi v letech 2020 a 2021 v Německu dosáhly 330 miliard eur (osm bilionů Kč). To odpovídá ztrátě deseti procent hrubého domácího produktu (HDP) za rok 2019, uvedl dnes na základě svých propočtů ekonomický institut Ifo.

"Při výpočtu jsme vycházeli z ekonomické prognózy institutu Ifo z prosince 2019 na léta 2020 a 2021. Pokud by krize nebyla, německá ekonomika by v každém z těchto roků vzrostla o 1,3 procenta," uvedl šéf prognostiků Ifo Timo Wollmershäuser. Upozornil, že celkové ztráty nezohledňují ještě budoucí ztráty z přidané hodnoty, například v důsledku výpadků ve vzdělání.

Prezident Ifo Clemens Fuest upozornil, že koronavirová krize je nejzávažnější globální hospodářskou krizí od 30. let minulého století. Německá vláda podle něj udělala správně, že přijala rozhodná opatření ke stabilizaci ekonomiky prostřednictvím překlenovací pomoci zaměstnancům, osobám samostatně výdělečně činným a podnikům, a prostřednictvím stabilizace finančních trhů. Za dopady krize označil vyšší veřejný dluh, horší úroveň vzdělávání, ale také prudký rozvoj digitalizace, který mění ekonomiku prostřednictvím práce z domova a nákupů přes internet.

Nemoc covid-19 se objevila v Evropě před dvěma lety. Německá ekonomika se v roce 2020 propadla o 4,6 procenta, v roce následujícím o 2,7 procenta vzrostla. Wollmershäuser upozornil, že celkový hospodářský výkon znatelně zaostal za svým potenciálem.

Témata:  Německo

Související

Aktuálně se děje

10:49

Max Verstappen se stal počtvrté šampionem: V Las Vegas vyhrál George Russell

Max Verstappen si zajistil již čtvrtý titul mistra světa Formule 1 v řadě, a to s předstihem tří závodů před koncem sezóny. Velkou cenu Las Vegas ovládl George Russell, který předvedl dominantní výkon a zvítězil stylem start-cíl. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega Lewis Hamilton a třetí skončil Carlos Sainz s Ferrari.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy