V německé metropoli se během novoročních oslav odehrálo několik desítek útoků pyrotechnikou a dalšími předměty na zasahující policisty a hasiče. Zranění při nich utrpělo 15 hasičů a 18 strážců zákona, z nichž jeden má těžké popáleniny. Vážně poškozen byl jeden hasicí vůz. Přes 100 lidí bylo zatčeno.

"To je takový rozsah násilí, který mě ohromuje a rozčiluje. A ukazuje na zhrubnutí, které vyžaduje důslednou akci," napsala dnes na twitteru ministryně Faeserová. Zákony na ochranu policejních a záchranných složek podle ní byly v posledních letech správně zpřísněny, a teď je potřeba je proti radikálům a násilníkům uplatnit se vší důsledností. "Lze díky nim uložit citelné tresty odnětí svobody," podotkla.

Další zpřísnění zákonů zatím podle Faeserové není potřeba. Od roku 2017 je v Německu možné útoky na policisty, hasiče či záchranáře trestat až pětiletým vězením.

Volání po krocích, které mají opakování podobných incidentů předejít, se ozývá i od jiných. "Myslím, že s ohledem na 33 zraněných kolegů a kolegyň jen v hlavním městě o silvestrovské noci není možné se vyhnout širokému zákazu zábavní pyrotechniky. To je samozřejmě spojené se zákazem prodeje pyrotechniky," nechal se slyšet mluvčí policejních odborů Benjamin Jendro. Politici podle něj nesmí čekat do konce letošního roku, ale zákaz schválit už teď na jeho začátku.

Stejné přesvědčení dnes ráno v rozhlasové stanici RBB-Inforadio vyslovil berlínský radní pro kulturu Klaus Lederer. Zákaz by podle něj měl platit po celém Německu. Podobné opatření už několik let z důvodu ochrany ovzduší požadují také některé organizace na ochranu životního prostředí, podle nichž ho zábavní pyrotechnika silně znečišťuje.

Primátorka Berlína Franziska Giffeyová dala najevo, že chce přinejmenším rozšířit zóny v německé metropoli, v nichž bude používání zábavní pyrotechniky zakázané. Letos byly tři. "Poškozuje to naše město, vyvolává strach a hrůzu a nemá nic společného se slavnostním vítáním nového roku," napsala o silvestrovských násilnostech.

Prosazení celoněmeckého zákazu používání zábavní pyrotechniky je ale podle vyjádření dalších politiků nepravděpodobné. Proti se totiž postavili opoziční křesťanští demokraté (CDU) i vládní svobodní demokraté (FDP). Stačí podle nich opatření, díky němuž už teď města mohou na některých místech ohňostroje a házení dělbuchů zakázat. Chování "zločinců" by podle Thorstena Freie z CDU nemělo vést k všeobecnému zákazu pro pokojně slavící lidi.

S plošným zákazem nepočítá podle dnešního vyjádření mluvčí ministerstva vnitra ani vláda, která útoky na policisty a hasiče tvrdě odsoudila.