reklama

Osmapadesátiletá pracovnice aerolinií trpí akutní nekrotizující encefalopatií, vzácným otokem mozku, který se objevuje u chřipek a jiných virových infekcí. Většinou ale postihuje především děti.

Na její případ upozornili lékaři v odborném magazínu Radiology. Jde o první zaznamenaný případ tohoto typu. Podle lékařů byla žena sanitkou převezena na pohotovost, neboť vykazovala známky dezorientace a zmatenosti.

Lékaři proto nařídili CT a MRI vyšetření, které odhalilo abnormální poškození částí mozku spojených s kognitivními a paměťovými funkcemi. U lidí s některými typy encefalopatie se poškození dále rozvíjí v určitých částech mozku, což může vést k otokům, krvácení a odumření tkáně.

"Přibližně jedna třetina osob s akutní nekrotizující encefalopatií nepřežije onemocnění a následné neurotické selhání. Z těch, kteří přežijí, má asi polovina trvalé poškození mozku v důsledku nekrózy tkáně, což vede k poruchám chůze, řeči a dalších základních životních funkcí," píše se ve zprávě Národního institutu zdraví (NIH).

Existuje několik případů, kdy se u nakažených lidí vyvinul syndrom cytokinové bouře, tedy o nadměrnou imunitní reakci, která může vést k narušení hematoencefalické bariéry. Lékaři tyto případy zmapovali v časopise The Lancet.

"Toto je první hlášený případ akutní nekrotizující encefalopatie spojený s covid-19. S narůstajícím počtem nakažených by lékaři měli sledovat spojitost covid-19 se změnou duševního stavu pacienta," uvedli lékaři.

Neurologická spojitost s koronavirem lékařům zatím není jasná. U některých pacientů se vyskytly i jiné mozkové a neurologické komplikace. Lékaři zatím ale netuší proč.

reklama