reklama

Jednadvacetipatrová budova se zřítila krátce před třetí hodinou odpoledne v bohaté čtvrti Ikoyi v Lagosu. Ve městě žije i s přilehlými oblastmi podle odhadů kolem 20 milionů lidí.

"Zatím jsou čtyři mrtví a čtyři lidé zůstali naživu, ale záchranná operace stále pokračuje," uvedl Ibrahim Farinloyer z nigerijské agentury pro mimořádné události. Jeho kolega Femi Oke-Osanyintolu nejprve řekl, že šlo o 25patrovou budovu, agentura AFP ale později uveda, že mrakodrap měl 21 pater.

"Pracoval jsem dole, proto jsem si zachránil život," řekl 21letý Taiwo Sule. "Vylezl jsem na hromadu a viděl jsem pět mrtvých těl, snažili jsme se je nést, ale museli jsme slézt dolů. Podívejte se na mé ruce, jsou celé krvavé," popsal mladý muž. Další z dělníků, 26letý Peter Ajagbe, viděl nejméně deset mrtvých. "Jeden z mých kolegů je mrtvý. Ti, se kterými jsem dnes ráno snídal, jsou mrtví," dodal.

Poblíž staveniště se shromáždilo několik set lidí. Někteří si stěžovali, že pomoc trvá příliš dlouho. Příjezdu záchranářů a dalším bezpečnostním jednotkám bránila nejméně jedna velká dopravní zácpa. Na místě tak dlouho bylo jen pár sanitek. Kolem páté hodiny odpoledne začal sutiny odklízet první stroj.

Příčina pádu budovy zatím není jasná, podle Reuters ale nejsou podobné případy v Nigérii nijak neobvyklé. V této nejlidnatější zemi Afriky se špatně vymáhají stavební předpisy a použité stavební materiály jsou často nevyhovující.

reklama