Ruské letouny v noci na dnešek vystřelily tři rakety na letovisko Serhijivka v okrese Bilhorod-Dnistrovskyj, vzdálené asi 80 kilometrů jižně od Oděsy. Jedna ze střel poničila devítipodlažní obytný dům, další dvě zasáhly nedaleké rekreační zařízení.

V obytném domu, kde záchranáři již ukončili svou práci, bylo zabito 16 lidí, další čtyři - včetně zmíněného chlapce - přišli o život v rekreačním zařízení, kde pátrání pokračuje, protože pod troskami mohou být ještě lidé, dodala BBC s odvoláním na místní úřady. Z trosek se zatím podařilo vyprostit osm lidí, včetně tří dětí, uvedli záchranáři.

"V důsledku útoku strategických letounů Tu-22 ze strany Černého moře na Bilhorodsko-Dnistrovskyj okres třemi raketami Ch-22 byl zasažen vícepodlažní dům a dvě rekreační zařízení," informovalo dnes Jižní velitelství ukrajinských sil.

"Teroristická země v reakci na porážky na bojišti zabíjí naše lidi," uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruskojazyčný servis britské stanice BBC píše, že jde o druhý ruský útok na Oděskou oblast za posledních méně než 24 hodin. Ve čtvrtek dopadly v tomto regionu dvě ruské rakety, podle místních úřadů nezpůsobily materiální škody ani nikomu neublížily.

Kreml znovu prohlásil, že ruská armáda neútočí na civilní objekty. "Chci opět připomenout slova prezidenta a vrchního velitele, že ozbrojené síly Ruské federace během speciální vojenské operace neútočí na civilní cíle a civilní infrastrukturu," řekl mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ukrajinské úřady trvají na tom, že zasažená místa, která se v noci na dnešek stala terčem ruských raket, neměla žádný vztah k vojenské infrastruktuře.

Bez ohledu na četná svědectví mezinárodních organizací na ochranu lidských práv a humanitárních organizací ruští představitelé nadále popírají, že v důsledku útoků ruských sil trpí civilisté. Navzdory důkazům Kreml označuje podobné zprávy za "lži a provokace", dodala BBC.

Podle ukrajinských úřadů raketa Ch-22 odpálená z ruského bombardéru v pondělí zasáhla nákupní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku. Zemřelo přitom nejméně 20 lidí. Podle ruské verze raketa dopadla na sklad zbraní dodaných Ukrajině ze Západu a následně začalo hořet obchodní centrum, vedle něhož se sklad nacházel.

Jeden z generálů ukrajinské armády podle agentury Reuters ve čtvrtek řekl, že Rusové se snaží zasahovat ukrajinskou vojenskou a kritickou infrastrukturu, často ale používají nepřesné rakety ze sovětské éry. Kvůli tomu na Ukrajině umírá mnoho lidí z řad civilního obyvatelstva. Rakety Ch-22 byly původně - na přelomu 50. a 60. let minulého století - vyvinuty jako protilodní střely.

OSN od začátku ruské invaze na Ukrajinu eviduje více než 4700 zabitých civilistů. Předpokládá, že skutečný počet obětí bude mnohem vyšší.