"Mučení bylo na okupovaném území rozšířenou praxí," řekl Zelenskyj. Jako příklad uvedl železniční nádraží v obci Kozača Lopaň, v jejímž sklepě takzvané lidové milice mučili Ukrajince elektrickým proudem.

Na případ dnes upozornila i prokuratura Charkovské oblasti, podle níž na nádraží docházelo k "nelidskému mučení". Okupanti použili starý ruský polní telefon s generátorem, na které připojili elektrické kabely, jejichž konce připnuli na vyslýchané oběti. Vyšetřovatelé už "identifikovali jednotlivce, kteří pracovali pro představitele agresora a probíhají opatření k jejich trestnímu stíhání", napsala prokuratura.

Zelenskyj v projevu také uvedl, že pokračují práce na provizorním pohřebišti v Izjumu, kde se našlo na 450 těl. Do sobotního večera odborníci exhumovali z hromadného hrobu 59 těl, z toho bylo 17 vojáků a 16 mužů a 27 žen z řad civilistů. Většina z nich nese podle znalců stopy násilné smrti, uvedl dnes na telegramu gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes vyzval v souvislosti se zprávami o nálezu hromadných hrobů v Izjumu k rychlenému ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude pracovat na stíhání této agrese.

reklama