Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pásmu Gazy odstartovala masivní očkovací kampaň

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zdravotníci zahájili v sobotu v Pásmu Gazy rozsáhlé očkování proti dětské obrně, uvedl server Washington Post. Podle serveru Times of Israel je cílem kampaně naočkovat dvoudávkovou vakcínou více než 640.000 dětí za pouhé tři dny.

Vakcinační kampaň byla spuštěna ve střední části této palestinské enklávy za spolupráce místních zdravotníků, zástupců OSN a nevládních organizací, oznámil zástupce ministerstva zdravotnictví Gazy.  

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že Izrael souhlasil se sérií třídenních "humanitárních přestávek" v bojích v Gaze, aby umožnil zdravotníkům očkovat místní děti. Původně se očekávalo, že první přestávka a zahájení očkování proběhnou až v neděli.

Úřady v Gaze však uvedly, že očkování ve střední části Gazy již začalo a první třídenní přestávka v bojích byla také zahájena. Očkovací kampaň se poté přesune na jih a následně na sever Pásma Gazy, kde budou rovněž probíhat třídenní přestávky v bojích.

Cílem kampaně je očkovat dvoudávkovou vakcínou více než 640.000 palestinských dětí mladších 10 let. Rozhodnutí o očkování v Gaze bylo přijato po potvrzení případu dětské obrny začátkem srpna u desetiměsíčního neočkovaného dítěte, což byl první takový případ za zhruba čtvrtstoletí. Tento případ byl zaznamenán ve střední části Gazy.

WHO tento týden informovala, že do Gazy bylo již dodáno 1,26 milionu dávek orálně podávané vakcíny proti dětské obrně a další 400.000 dávek by mělo brzy dorazit.

Míra proočkování novorozenců v palestinské enklávě výrazně klesla po zahájení izraelské ofenzívy v říjnu 2023. Konflikt způsobil, že většina dětí neměla přístup ke zdravotní péči.

Před vypuknutím konfliktu bylo proti dětské obrně očkováno 99 procent dětí, ale v červenci letošního roku už pouze 86 procent, uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dětská obrna je vysoce infekční onemocnění, které postihuje především děti do pěti let. Napadá míchu, což může vést k ochrnutí končetin a v některých případech i k úmrtí. Ačkoliv na nemoc neexistuje lék, lze jí předejít očkováním.

Poliovirus, který ji způsobuje, se často přenáší kontaminovanou vodou. 

Témata:  Gaza očkování

Související

Aktuálně se děje

14. září 2024 10:42

Za extrémní počasí v Evropě může mimořádná situace. Meteorolog ji vysvětluje

Extrémní deště, na které se střední Evropa připravuje, jsou výsledkem mimořádné meteorologické situace, jejímž klíčovým faktorem je neobvykle teplé Středozemní moře. Meteorolog Leopold Haimberger o tom podle televize RTVS informoval agenturu APA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy