reklama

Na demonstraci v řecké metropoli se podle AP sešlo dnes asi 5000 studentů, většina z nich měla roušky. Asi tisícovka protestujících vyšla do ulic ve druhém největším řeckém městě Soluni. Demonstrace byly víceméně poklidné, uvedla AP.

Podle deníku Kathimerini ale skupinka demonstrantů před budovou parlamentu v Aténách házela zápalné lahve na policisty, kteří odpověděli slzným plynem. Další skupina hodila červenou barvu na budovu řecké centrální banky. V Soluni několik mladých lidí házelo na policisty kameny, podle místních médií policie několik osob zadržela.

Návrh zákona ruší zákaz vstupu policie na univerzitní půdu, který byl v Řecku zaveden v roce 1982, mimo jiné v reakci na krvavé potlačení protestů studentů aténské univerzity proti vojenské vládě v listopadu 1973, které si vyžádalo na 40 obětí.

Nový zákon má zřídit tým ochranky univerzit, který bude spadat pod policii a který má dohlížet na pořádek a kontrolovat vstup na univerzitní půdu. Ten má být umožněn jen studentům, zaměstnancům školy a hostům. Středopravicová vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise to zdůvodňuje mimo jiné drogovou kriminalitou či výtržnictvím na univerzitách a kolejích.

Reforma školského zákona, o níž by měl parlament hlasovat příští týden, také mění podmínky přijímacího řízení na univerzity a stanoví délku studia - u čtyřletých oborů lze studium prodloužit maximálně o dva roky a u více než čtyřletých oborů nejvýše o tři roky.

Proti návrhu už studenti v Řecku demonstrovali i minulý měsíc, ač v zemi stále platí omezení masového shromažďování kvůli šíření koronaviru. Demonstrací se účastní i učitelé.

Studenti požadují také znovuotevření všech škol v zemi. Nyní jsou otevřeny jen základní a střední školy s výjimkou těch, které jsou v oblastech označovaných jako červené zóny, tedy regionů, kde je nejhorší epidemická situace. Vysoké školy fungují jen v distanční výuce.

reklama