Program tento týden startuje na Krétě a později se má rozšířit i do dalších obcí a měst. Zdravotníci u kostelů aplikují jednodávkovou vakcínu Johnson&Johnson.

Podpora vlivné pravoslavné církve je pro řecké úřady důležitá a pro některé Řeky je právě doporučení od kněze důvodem, proč o vakcínu požádají. "Obrovské nebezpečí, jemuž čelí celé lidstvo, mohou odvrátit jedině vakcíny," řekl AP kněz Andreas Kaliontzakis, který spravuje svatostánek v Archanes.

Ve frontě na očkovací dávku před kostelem čekal i 73letý Nikos Tzanakis, který řekl, že přišel proto, že "to zprostředkoval otec Andreas, kterého si všichni váží". "A neumím si představit, že bych se musel bát obejmout své vnoučata," dodal.

Řecká vláda se podobně jako další země snaží naočkovat co největší podíl obyvatel. Obě dávky má aktuálně asi 5,7 milionu z 11 milionů Řeků. Zdravotní úřady upozorňují, že právě neočkovaným hrozí největší riziko zdravotních komplikací při nákaze koronavirem. Podle nich je nyní kvůli těžkému průběhu covidu-19 napojeno na ventilátory 381 lidí, 90 procent z nich očkování nemá.