V zemi se 146 miliony obyvatel v posledních týdnech smutné rekordy v počtu denních přírůstků infikovaných a úmrtí neustále stoupají. Předchozí nevyšší údaj o zemřelých s koronavirem během jednoho dne, 1028, hlásil krizový štáb za úterý. Před středečním rekordem se za jeden den nejvíce lidí nakazilo v neděli, a to 34.325.

Podle oficiálních statistik celkový počet osob infikovaných koronavirem v nejrozlehlejší zemi světa k dnešku překročil hranici 8,1 milionu. Nemoci přitom od začátku pandemie podlehlo 227.389 pacientů. Ruský statistický úřad Rosstat ovšem uvádí kolem 420.000 obětí, neboť eviduje i osoby, u kterých se covid zjistil až po smrti.

Kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí spojených s covidem se ruská vláda za souhlasu prezidenta Vladimira Putina rozhodla zavést po celé zemi od 30. října do 7. listopadu týden pracovního volna.

Starosta nejvíce postižené Moskvy Sergej Sobjanin dnes vzhledem ke kritické a neustále se zhoršující situaci oznámil na období této vynucené "dovolené" omezující opatření. Uzavřené budou restaurace a kavárny, sportovní objekty, kina i další zábavní zařízení. Prodej zboží bude umožněn na dálku a provoz pohostinství bude možný jen bez konzumace na místě. Zavřené budou i školy a školky.

Moskva je na prvním místě v Rusku, pokud jde o počet lidí nakažených koronavirem. Celkem bylo v v ruské metropoli od začátku pandemie potvrzeno více než 1,7 milionu případů infekce, z toho 7.897 ve středu.

Čelný ruský epidemiolog Alexandr Gorelov dnes ve vysílání televizního kanálu Doktor řekl, že v Rusku se objevila mutace koronavirové varianty delta označená AY.4.2, která, jak se zdá, bude ještě nakažlivější než dosavadní mutace. "Předpokládá se, že je o 15 procent infekčnější, to znamená, že v tuto chvíli počítáme s tím, že jeden člověk nakazí až devět lidí," uvedl Gorelov.