O den dříve vládní štáb hlásil úmrtí 984 pacientů s covidem-19 a 28.717 nově infikovaných. Počty úmrtí za den se drží nad hranicí 900 už devátý den v řadě. Nejvíce nových případů a nejvíce úmrtí připadají na Moskvu a Petrohrad.

Kreml a vláda dávají najevo znepokojení z tempa, jímž přibývají nové případy. Špatnou epidemickou situaci přičítají neochotě lidí nechat se očkovat. Kromě pomalého tempa očkování epidemie sílí i za velice omezených restriktivních opatření, upozornila agentura AFP.

V nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo téměř 7,9 milionu Rusů, z nichž podle vládního štábu 220.315 nákaze podlehlo.

Ruský statistický úřad udává již přes 418.000 obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi čísly vládního štábu a Rosstatu tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Agentura Reuters již dříve na základě porovnání s údaji o průměrné úmrtnosti v letech 2015 až 2019 odhadla, že v Rusku mezi loňským dubnem a letošním srpnem zemřelo "navíc" 575.000 lidí, a dodala, že někteří experti pokládají tento způsob zjišťování počtu obětí pandemie za nejpřesnější.