reklama

V zemi se 146 miliony obyvatel jsou počty denních přírůstků infikovaných a zemřelých pacientů s covidem v posledních týdnech mimořádně vysoké. Od středy tři dny po sobě přitom rekordní údaje jak o nakažených, tak o zemřelých stoupaly. V pátek krizový štáb oznámil 1075 úmrtí a 37.678 nakažených.

Podle oficiálních statistik v nejrozlehlejší zemi světa se koronavirem k dnešku infikovalo více než 8,2 milionu lidí. Nemoci přitom od začátku pandemie podlehlo 230.600 pacientů. Obětí covidové pandemie je ale v Rusku více, což potvrzují údaje tamního statistického úřadu Rosstat, který uvádí téměř dvojnásobek zemřelých, neboť eviduje i osoby, u kterých se covid zjistil až po smrti.

Ruské úřady kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísňují protikoronavirová opatření. Jedním z nich je na celonárodní úrovni zavedení týdenního pracovního volna, které schválil prezident Vladimir Putin. Placené pracovní volno bude od 30. října do 7. listopadu, tedy v týdnu, kdy je v Rusku také státní svátek. Nejhůře postižené regiony mohou volno vyhlásit už dříve, případně ho prodloužit.

V Moskvě, která je šířením nákazy v Rusku dlouhodobě nejvíce postižená, bude od 28. října do 7. listopadu platit částečný lockdown. Otevřené zůstanou pouze obchody s nezbytným zbožím a lékárny. Restaurace a kavárny budou moci vydávat jen jídla s sebou a přístup do muzeí či divadel bude omezen pro ty, kteří se prokážou pomocí kódů na mobilních telefonech, že jsou očkovaní nebo nemoc prodělali.