reklama

Ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, má totiž skončit povinnost zdržovat se doma, jakmile bude mít 70 procent obyvatel ukončené očkování. Premiérka Gladys Berejiklianová podle agentury AFP předpokládá, že tohoto cíle bude dosaženo 11. října.

Poprvé po více než třech měsících se tak pro očkované zákazníky budou moci otevřít hospody, restaurace a obchody, které byly dosud zavřené. V Sydney, tedy v největším australském městě, se také budou opět moci navštěvovat příbuzní a přátelé. Omezení cest po Novém Jižním Walesu bude však zrušeno až ve chvíli, kdy proočkovanost u starších 16 let dosáhne 80 procent, upřesnil vicepremiér státu John Barilaro.

"Zbývá už vydržet jen tento týden a ještě ten další," ubezpečovala dnes premiérka Berejiklianová. "Už tam skoro jsme, nevzdávejme to těsně před koncem," zdůraznila.

Neočkovaní dospělí si však budou muset na stejné rozvolnění počkat nejméně do 1. prosince, kdy by mělo být očkováno již 90 procent populace a nemají již platit žádná omezení vnitřních ani venkovních shromáždění.

"Pokud nemáte očkování, tak budete muset počkat nejméně čtyři nebo pět týdnů, abyste mohli dělat věci jako my ostatní," řekla premiérka. "Pokud si chcete užít jídlo s přáteli nebo pozvat lidi domů, musíte se nechat očkovat," citovala ji agentura Reuters.

Ve zhruba osmimilionovém Novém Jižním Walesu dnes zdravotnické úřady oznámily asi 800 nových případů nákazy koronavirem, které se prokázaly za předchozí den. To je znatelně méně než začátkem měsíce, kdy stát ohlásil rekordních 1533 případů nákazy. Kolem 85 procent dospělých už dostalo alespoň první dávku proticovidové vakcíny.

reklama