reklama

Pandemií covidu-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za neděli oznámily 59.747 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V porovnání s rekordními přírůstky z předchozích dní, které podle JHU přesahovaly 65.000 infekcí, jde o pokles. Nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek za neděli ohlásila Florida.

Americký prezident Donald Trump v noci na svém twitterovém účtu s více než 80 miliony sledujících šířil tvrzení, že zdravotničtí experti včetně amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) říkají o nemoci covid-19 nepravdy. Sdílel příspěvek, podle kterého "všichni lžou", a to s cílem poškodit americkou ekonomiku. Trump tak učinil v čase nového rozmachu koronavirové nákazy a sílícího napětí mezi Bílým domem a odborníky na veřejné zdraví.

Trumpovi poradci se rovněž přes víkend snažili podrýt důvěryhodnost uznávaného člena krizového štábu pro boj s koronavirem Anthonyho Fauciho tím, že anonymně různým médiím předložili seznam minulých výroků, v nichž se Fauci mýlil. Podle listu The New York Times tak činili kvůli tomu, že se Fauci stále kritičtěji vyjadřuje k reakci americké vlády na pandemii.

Pokud jde o denní bilanci, druhá nejpostiženější země - Brazílie - evidovala za poslední den 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených infekcí. V obou případech jde rovněž o nižší bilance než v předchozích dnech. Argentina překonala hranici 100.000 potvrzených případů nákazy, Mexiko hlásí bezmála 300.000 nakažených.

Latinská Amerika se dnes celkově stala kontinentem s druhým nejvyšším počtem zemřelých po nákaze koronavirem. Podle agentury AFP region registruje již více než 144.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19. Nejvíce lidí přitom zemřelo po komplikacích onemocnění v Evropě, a to přes 202.000.

Rekordních 28.701 nově nakažených zaznamenala za posledních 24 hodin Indie. Celkem je v zemi již téměř 900.000 infikovaných. Ministerstvo zdravotnictví rovněž informovalo o dalších více než 500 nových úmrtích. Celkový počet obětí se tak od začátku epidemie vyšplhal na 23.174.

Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 je nadále vysoký i v Íránu. Za uplynulý den tam zemřelo přes 200 nakažených, celkový počet obětí v blízkovýchodní zemi tak překročil 13.000. Přes 6500 nově nakažených a více než sto lidí zemřelo za poslední den v Rusku. Informoval o tom dnes krizový štáb, podle jehož údajů více než čtvrtina z nakažených neměla žádné symptomy.

V Polsku se v poslední době koronavirus často šíří mezi svatebními hosty nebo účastníky pohřbů. Ohrožení jsou také lidé pracující v masokombinátech, upozornil list Rzeczpospolita. V zemi o uplynulém víkendu testy nákazu prokázaly u největšího počtu lidí za poslední dva týdny.

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s koronavirem nenastoupí do domácí karantény. Hygienici také získají přístup k údajům o mobilních telefonech, aby navrátilcům na Slovensko mohli například posílat krátké textové zprávy s upozorněním na povinnou domácí izolaci a následný test na koronavirus.

Jestliže státy nebudou dodržovat základní zdravotní opatření, pandemie koronaviru by se mohla ještě více zhoršit, varoval dnes šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Dovolte mi, abych byl upřímný, příliš mnoho zemí postupuje špatným směrem, koronavirus zůstává veřejným nepřítelem číslo jedna," uvedl.

reklama