Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA dál prudce klesají počty nakažených, řada škol ruší ochranná opatření

New York
New York
Foto: Pixabay

Ve Spojených státech nadále prudce klesají denní počty nově potvrzených nákaz koronavirem, které se nyní nachází asi na čtvrtině rekordů z poloviny ledna. Infekce se nicméně stále potvrzuje u více než 200.000 lidí denně. V podstatě všechny nové nákazy má na svědomí varianta omikron, která podle řady studií způsobuje mírnější průběh nemoci než předchozí verze viru.

Školy v USA se tak chystají rušit řadu restrikcí, které postupně zaváděly v posledních dvou letech a vyhlíží návrat k normálnímu výukovému režimu, píše list The Wall Street Journal.

V důsledku šíření nakažlivějšího omikronu začaly ke konci loňského roku v USA strmě růst počty nových případů, které pak v polovině ledna více než trojnásobně překonaly dosavadní rekordy z předchozích vln. Velký počet infikovaných osob vytvořil i přes obecně menší vážnost onemocnění rekordní tlak na americké nemocnice. Počty hospitalizovaných osob za poslední tři týdny sice klesly o více než 50 procent, stále se však nachází na podobné úrovni jako při vrcholu vlny způsobené variantou delta z přelomu loňského léta a podzimu.

Školy napříč USA nicméně pomalu ruší distanční výuku, zbavují se povinností nosit roušky či uvolňují pravidelné testovaní žáků a učitelů. V některých případech pak nahrazují tato opatření zpřísňováním požadavků na očkování.

Provozovatelé škol jsou podle předsedy asociace školních komisařů Dana Domenecha "unavení celou tou covidovou zkušeností a snaží se nejlépe, jak mohou, vrátit k životu, v němž děti chodí osobně do školy". Učitelé a ředitelé se pak místo boje se samotným virem začínají soustředit na další výzvy, které pandemie přinesla do vzdělávání jako například na nedostatek pracovníků, zhoršené chování dětí po měsících distanční výuky nebo zhoršené studijní výsledky žáků.

Úřady ve státech New Jersey, Connecticut, Delaware, Nevada, Kalifornie a Oregon plánují v příštích týdnech zrušit povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Podobná opatření zvažuje také New York a Massachusetts. Ke kroku se uchýlily i přesto, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) stále zakrývaní nosu a úst ve školách doporučuje. Na svém středečním brífinku nicméně naznačilo, že s klesajícím počtem nových infekcí možná svůj postoj přehodnotí.

V USA je nemocných stále méně žáků i učitelů a počet škol, které se kvůli pandemii musely dočasně uzavřít, proto výrazně klesá. Začátkem ledna mělo přerušený provoz téměř 7500 škol, ke konci měsíce to bylo již jen asi 540, uvádí data firmy Burbio. Nyní má zavřeno nejméně škol od loňského listopadu, kdy se omikron v zemi ještě nešířil.

Některá velká města nyní namísto testování a roušek ve školách zavádí povinné očkování. Je mezi nimi například New Orleans, kde platí od začátku února. Rodiče však mohou svoje děti z povinnosti prozatím vyvázat. K podobnému kroku se již dříve uchýlila kalifornská města San Diego a Los Angeles. V San Diegu je nicméně příkaz předmětem soudních sporů a Los Angeles odložilo jeho platnost až na letošní podzim kvůli velkému počtu dosud neočkovaných dětí. V USA se smí očkovat vakcínou firem Pfizer a BioNTech děti již od pěti let.

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie po nákaze koronavirem přes 915.000 lidí. Země nyní registruje kolem 2500 úmrtí s covidem-19 denně, přičemž tento údaj v posledních dnech stagnuje. Vyšší počty úmrtí USA zaznamenaly dosud jen při vlně z minulé zimy, kdy sedmidenní průměr počtu zemřelých přesáhl i hranici 3400 za den.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA

Související

Aktuálně se děje

9:37

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy