Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA od začátku pandemie zemřelo přes 900.000 lidí nakažených covidem

USA, ilustrační fotografie.
USA, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech v souvislosti s nemocí covid-19 přes 900.000 lidí, vyplývá z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse. Posledních 100.000 úmrtí přibylo v USA za necelé dva měsíce. Hranici 900.000 překročily Spojené státy v době, kdy denní přírůstky nakažených v drtivé většině amerických států klesají.

Zemřelých v USA za zhruba dva roky koronavirové pandemie je více, než kolik má obyvatel San Francisco, podotkla AP.

"Je to astronomické číslo. Kdyby někdo před dvěma lety na začátku pandemie řekl, že během několika málo let zemře 900.000 lidí, většina Američanů by tomu nevěřila," sdělil AP Ashish Jha, děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě.

Přestože statistiky úmrtí zaznamenávají v USA nárůst, počty nově nakažených klesají ve 49 z 50 amerických států, uvedla v pátek s odkazem na svá data agentura Reuters. Klesají rovněž počty hospitalizovaných kvůli těžkému covidu-19. Lze to vysvětlit tím, že vrcholy infekcí se na počtu úmrtí obvykle projevují až s několikadenním zpožděním.

Spojené státy, které mají asi 330 milionů obyvatel, zaznamenaly od začátku pandemie nejvíce úmrtí na světě. Druhý nejvyšší počet zemřelých eviduje Brazílie, kde po nákaze covidem-19 zemřelo přes 630.000 z asi 212 milionů obyvatel.

Témata:  USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Oteplí se, na letní teploty si ale počkáme

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.