Jedním z ohnisek infekce je v současnosti stát Illinois, kde za poslední týden přibylo 31.000 případů, a také dva státy, které podle očekávání sehrají klíčovou roli v prezidentských volbách 3. listopadu: Pensylvánie a Wisconsin.

"Musíme podniknout zásadní společné kroky," prohlásila Andrea Palmová z wisconsinského zdravotnického úřadu. Podle ní stát nestíhá mapovat kontakty nakažených a nemocnice by se brzy mohly potýkat s nedostatkem personálu.

Wisconsin překonal denní rekordy v počtu nově nakažených i mrtvých. Obyvatelé byli vyzváni, aby zůstávali doma, nosili roušky a zrušili hromadná setkání.

Rekordní počet pozitivních testů za den ohlásila také Aljaška, přičemž k nejhůře postiženým tam patří venkovské komunity tvořené původním obyvatelstvem.

V celých Spojených státech, které mají přes 328 milionů obyvatel, za uplynulý týden zemřelo s nemocí covid-19 více než 5600 lidí, informovala agentura Reuters. Od začátku epidemie tak mají USA více než 226.000 mrtvých. Počet hospitalizací vzrostl podle Reuters o 13 procent. Nakažených registrují Spojené státy 8,8 milionu, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

Guvernér Illinois J.B. Pritzker vyhlásil v sedmi z 11 oblastí státu nová opatření, naposledy ve městě Chicago. Od pátku tu budou uzavřeny vnitřní prostory barů a restaurací, obsluha bude možná jen venku. Shromažďování se omezí na 25 lidí.

Další americká města již oznámila, že odloží chystané rozvolnění opatření, nebo opatření dále zpřísní.