Obnoveno bylo záložní vedení z ukrajinské sítě, které zajistí chlazení reaktorů, uvedla dnes odpoledne Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Provoz elektrárny byl podle ranního sdělení Enerhoatomu citovaného agenturou Reuters zcela zastaven. MAAE v sobotu upozornila, že situace v elektrárně je kvůli přerušeným dodávkám elektřiny do zařízení mimořádně riziková.

Dnes agentura na twitteru potvrdila ukrajinskou informaci o odstávce posledního funkčního reaktoru a zároveň informovala o zajištění elektřiny nutné k bezpečnému provozu Ruskem okupovaného zařízení.

"Záložní elektrické vedení do ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny bylo obnoveno, poskytuje zařízení elektřinu z vnějšku potřebnou pro chlazení reaktoru a další bezpečnostní funkce," napsala MAAE na twitteru.

Důvodem problémů je ostřelování zařízení, z nějž se obviňují navzájem Ukrajina a Rusko. Enerhoatom, který je provozovatelem elektrárny, dnes zdůraznil, že okupanti, tedy Rusové, musejí palbu zastavit.

Podle oznámení firmy byl reaktor odpojen od elektrické sítě ráno ve 3:41 a začaly přípravy na jeho zchlazení.

O napojení elektrárny na elektrickou síť informovala dříve i agentura Unian. Elektrárna několik dní pracovala jako ostrov - vyráběla elektřinu jenom pro chlazení posledního z fungujících reaktorů. Jednu linii elektrického vedení se podařilo v sobotu večer obnovit, což umožnilo odstávku posledního reaktoru.