Vakcína je často považována za svatý grál, který ukončí pandemii. Výzkumníci z Británie však volají po zachování realistického přístupu k tomu, čeho očkování může dosáhnout a kdy se tak může stát.

"Pandemie SARS-CoV-2 vedla ke globálnímu úsilí vyvinout, otestovat, vyrobit a distribuovat účinnou vakcínu rychlostí, která nemá obdoby. V současné době se vyvíjí přes 200 kandidátů na vakcínu a výsledky počátečních rozsáhlých testů se očekávají už brzy; nicméně na cestě k zavedení úspěšného očkovacího programu zůstává mnoho výzev," píší vědci ve své nové zprávě a zpochybňují vizi, že zdravotníci v Británii naočkují první lidi už letos a masové očkování začne zkraje příštího roku.

"Vakcína přináší velkou naději na potenciální konec pandemie. Ale víme, že historie vývoje vakcín je prošpikovaná mnoha neúspěchy," uvedla Fiona Culleyová z Královské univerzity v Londýně. Její kolega Nilay Shah doplnil, že i když bude vakcína k dispozici, všichni nebudou moci být očkováni během měsíce. "Bavíme se o šesti, devíti měsících... o roce. Není možné, aby se život najednou vrátil k normálu v březnu," dodal Shah.

Vědci ve své zprávě vyjmenovávají výzvy, které bude třeba překonat, než nastane hromadné očkování. Kupříkladu bude nutné enormně zvýšit výrobu vakcíny a je pravděpodobné, že zpočátku bude její množství omezeno. Některé typy vakcín ještě nikdy nebyly vyráběny masově a je možné, že je bude třeba uchovávat v teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Řada otázek zůstává podle vědců nezodpovězena. Prvotní data naznačují, že vakcíny vyvolávají imunitní reakci, nicméně se zatím neví, zda bude stačit na celkovou ochranu před virem nebo zda zmírní příznaky covidu-19. Není jasné, zda postačí jedno očkování, nebo bude třeba přeočkování. Jak dlouho bude vakcína chránit. Anebo, jestli očkování ochrání starší lidi s oslabeným imunitním systémem.

Britští výzkumníci proto upozorňují, že restrikce zavedené s cílem omezit šíření koronaviru bude třeba uvolňovat postupně, a to i poté, co se účinná vakcína objeví na trhu.