Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcína do jara život k normálu nevrátí, míní britští vědci

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

I když se podaří vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru, život se do jara k normálu nevrátí, míní skupina významných britských vědců, které pověřila britská Královská společnost analýzou dat z celého světa týkajících se nákazy SARS-CoV-2. Informoval o tom dnes server BBC s tím, že uvedení vakcíny do praxe by mohlo trvat až rok.

Vakcína je často považována za svatý grál, který ukončí pandemii. Výzkumníci z Británie však volají po zachování realistického přístupu k tomu, čeho očkování může dosáhnout a kdy se tak může stát.

"Pandemie SARS-CoV-2 vedla ke globálnímu úsilí vyvinout, otestovat, vyrobit a distribuovat účinnou vakcínu rychlostí, která nemá obdoby. V současné době se vyvíjí přes 200 kandidátů na vakcínu a výsledky počátečních rozsáhlých testů se očekávají už brzy; nicméně na cestě k zavedení úspěšného očkovacího programu zůstává mnoho výzev," píší vědci ve své nové zprávě a zpochybňují vizi, že zdravotníci v Británii naočkují první lidi už letos a masové očkování začne zkraje příštího roku.

"Vakcína přináší velkou naději na potenciální konec pandemie. Ale víme, že historie vývoje vakcín je prošpikovaná mnoha neúspěchy," uvedla Fiona Culleyová z Královské univerzity v Londýně. Její kolega Nilay Shah doplnil, že i když bude vakcína k dispozici, všichni nebudou moci být očkováni během měsíce. "Bavíme se o šesti, devíti měsících... o roce. Není možné, aby se život najednou vrátil k normálu v březnu," dodal Shah.

Vědci ve své zprávě vyjmenovávají výzvy, které bude třeba překonat, než nastane hromadné očkování. Kupříkladu bude nutné enormně zvýšit výrobu vakcíny a je pravděpodobné, že zpočátku bude její množství omezeno. Některé typy vakcín ještě nikdy nebyly vyráběny masově a je možné, že je bude třeba uchovávat v teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Řada otázek zůstává podle vědců nezodpovězena. Prvotní data naznačují, že vakcíny vyvolávají imunitní reakci, nicméně se zatím neví, zda bude stačit na celkovou ochranu před virem nebo zda zmírní příznaky covidu-19. Není jasné, zda postačí jedno očkování, nebo bude třeba přeočkování. Jak dlouho bude vakcína chránit. Anebo, jestli očkování ochrání starší lidi s oslabeným imunitním systémem.

Britští výzkumníci proto upozorňují, že restrikce zavedené s cílem omezit šíření koronaviru bude třeba uvolňovat postupně, a to i poté, co se účinná vakcína objeví na trhu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 vědci očkování

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 20:48

Za střelbu v Poleradech hrozí taxikáři až 10 let, ozřejmila policie

Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.