Ruské vládní orgány a státní společnosti se staly terčem počítačových útoků kvůli ruské invazi na Ukrajinu. V posledních týdnech zaznamenaly výpadky nebo dočasné problémy s přístupem webové stránky Kremlu, jakož i hlavních aerolinek Aeroflot či největší spořitelny Sberbank, připomněla agentura Reuters.

"Ministerstvo digitalizace organizuje práci na filtraci provozu s využitím technických prostředků, které pomáhají čelit hrozbám, a také vede meziresortní koordinační práci v nových podmínkách. Nyní zaznamenáváme bezprecedentní útoky na weby úřadů. Pokud dříve jejich síla ve vrcholných okamžicích dosahovala 500 gigabajtů, nyní je to do jednoho terabajtu. Jsou dvakrát až třikrát silnější než dříve zaznamenané nejvážnější incidenty," citoval TASS z komuniké ruského ministerstva.

Podle listu RBK ministerstvo v dopise centrální bance nabídlo ruským finančním ústavům pomoc v boji proti DDoS útokům ze zahraničí.

Do boje proti Rusku v kybernetickém prostoru se před časem zapojili hackeři ze skupiny Anonymous. O uplynulém víkendu zaútočili na německou dceřinou společnost ruského ropného koncernu Rosněfť a podle svého prohlášení jí způsobili velké škody. Skupina Anonymous podnikla kvůli invazi na Ukrajinu několik kybernetických útoků také na ruská média a úřady.

DDoS útoky na ukrajinské televize a regionální média by podle poradce ukrajinského ministra vnitra Vadyma Denysenka mohly vypuknout dnes či v pátek. Mohlo by jít o něco podobného jako středeční útok na zpravodajskou televizi Ukraina 24, kde hackeři na informační lištu běžící na obrazovkách vložili falešnou výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke složení zbraní. Televize vzápětí varovala, že jde o lživou zprávu "nepřátelských hackerů", Zelenskyj se vysmál "dětinské provokaci" a ke složení zbraní vybídl ruské vojáky.

"Jsou (Rusové) velice primitivní ve svých falešných zprávách, což je pro nás velká výhoda," poznamenal dnes Denysenko podle Unian.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.