reklama

Výpadek všech vatikánských webových stránek začal ve středu odpoledne. Vatikán informoval, že portály byly mimo provoz kvůli "neobvyklým pokusům o přístup", což lze interpretovat jako popis útoku typu DDoS. Tento druh útoků spočívá v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu.

Vatikán uvedl, že neobvyklé pokusy o přístup na webové stránky pokračují i dnes. Nadále je mimo provoz hlavní portál Vatican.va, zatímco informační stránky Vatican News začaly fungovat ve středu večer. Podle prohlášení pro tisk pokusy o přístup na vatikánské stránky "nepochází pouze z jedné země".

Vatikán ale neuvedl, z jakých zemí tyto snahy registruje. Ukrajinský velvyslanec při Svatém stolci Andrij Juraš označil vyřazení z provozu vatikánských webových stránek za práci "ruských teroristů". Podle něj jde o ruskou reakci na poslední výroky papeže Františka o válce na Ukrajině.

Hlava katolické církve v rozhovoru s jezuitským časopisem American Magazine odsoudila Rusko jako agresora. Papež obvykle kritizuje obecně válku na Ukrajině. Časopisu řekl, že Rusko nezmiňuje otevřeně jako agresora tak často kvůli diplomatickým ohledům. "Je dobře známo, koho odsuzuji. Není nutné uvádět jméno a příjmení," dodal papež. Výroky dnes kritizoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Například papežova slova, že mezi nejbrutálnějšími ruskými vojáky na Ukrajině patří Čečenci a Burjati označil za nekřesťanská, napsala agentura AFP.