reklama

Zaměstnavatelé mají až do 15. listopadu povinnost kontrolovat, zda personál v jejich firmách dodržuje pravidla a má platné covidpasy. Vláda bude první týden platnosti nařízení tolerovat drobné prohřešky a nebude firmy hned pokutovat, uvedl mluvčí vlády Gabriel Attal. V případě vážných provinění od příštího týdne podnikům hrozí i uzavření.

Před lékárnami, ve kterých se ve Francii testuje na covid-19, se od dnešního rána tvořily fronty. Negativní výsledek testu, nezbytný pro neočkované pro cestu do práce, platí nanejvýš 72 hodin. Pokud se zaměstnanci odmítají testovat, mohou si vybrat dovolenou, pracovat z domova, požádat o přeřazení na jinou pozici nebo mohou jít na neplacené volno. Povinné zdravotní pasy se vztahují i na nezletilé pracovníky na zmíněných pozicích, například učně.

Plně naočkovaných je ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, 43,5 milionu lidí. Alespoň první dávku dvoudávkových přípravků dostalo více než 48 milionů lidí, což představuje necelých 72 procent obyvatel země.

Většina Francouzů podle průzkumu povinné zdravotní pasy pro vstup do míst, kde se setkává více lidí, schvaluje. Za správné je považuje 64 až 77 procent dotazovaných. Odpovědi se liší podle jednotlivých zařízení. Přesto jsou ve Francii desetitisíce lidí, který svůj nesouhlas s covidovými certifikáty chodí pravidelně o sobotách vyjadřovat na demonstrace. Minulou sobotu se na 222 akcích po celé zemi sešlo téměř 160.000 demonstrantů, z toho 14.500 jich bylo jen v Paříži. Protestní hnutí je nejsilnější na jihu Francie. Na začátku léta počty účastníků stoupaly, o posledních dvou sobotách mírně klesly.

reklama