reklama

Podrobnosti o změně ve vládních statistikách nebyly ihned jasné, deník Le Figaro na svém webu bez detailů uvedl, že za poklesem celkové bilance stojí "úprava údajů" z pečovatelských zařízení. Ministerstvo zdravotnictví nyní s koronavirem spojuje 17.714 úmrtí v nemocnicích a 10.308 v domovech pro seniory.

Počet potvrzených případů infekce virem SARS-CoV-2 za den stoupl o 524 na 143.427, přičemž podle zástupce ministra zdravotnictví Jérôma Salomona se ve Francii provádí kolem 50.000 testů denně. Podle Reuters je dnešní nárůst počtu známých nákaz mírně vyšší než průměrný přírůstek z doby uvolňování karanténních opatření, které začalo minulé pondělí.

Salomon však řekl, že zatím není důvod předpokládat, že epidemická situace se bude v příštích dnech zhoršovat. "V této chvíli nemáme takové signály, ale musíme zůstat extrémně obezřetní," citoval jej deník Le Monde.

Plošná omezení pohybu obyvatel zavedla Francie 17. března, od minulého týdne ale obyvatelé opět mohou volně vycházet na ulici, speciální formulář se zdůvodněním přesunu musí mít pouze při cestách delších než 100 kilometrů. Také se znovu mohly otevřít některé uzavřené podniky a začal postupný návrat do školek a škol. Salomon ale varoval, že "konec karantény neznamená konec epidemie".

"S rušením karanténních opatření je zřejmé, že riziko kontaktu s virem narůstá. Víme, že virus je stále tady. Je nebezpečný a smrtící," prohlásil Salomon.