Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Španělsku chystají placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací

vítr
vítr
Foto: Pixabay

Ve Španělsku chystají jako první v Evropě placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací. Levicová vláda chce dnes představit odpovídající návrh zákona, který má zaměstnankyním umožnit, že by mohly zůstat doma ve dnech, kdy trpí silnými bolestmi v podbřišku. Informuje o tom na svém webu španělský list El País. Ministryně hospodářství se však obává, že opatření ženy znevýhodní.

Náklady na zvláštní nemocenskou by měl převzít stát. Žena, která si volno pro čas menstruace bude nárokovat, bude muset mít potvrzení od lékaře.

Iniciativu prosadila ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová z menší levicově-alternativní vládní koaliční strany Unidas Podemos. Předloha má být zavedena jako součást nové úpravy interrupčního zákona, který by v budoucnu umožnil ženám starším 16 let podstoupit potrat bez souhlasu rodičů.

Výhrady k návrhu zákona přicházely z řad socialistické strany PSOE premiéra Pedra Sáncheze. Ministryně hospodářství Nadia Calviñová varovala, že nařízení by mohlo znevýhodnit ženy v soutěži o zaměstnání. Vláda nikdy nepodnikne žádné kroky, které by mohly stigmatizovat ženy, zdůraznila Calviñová.

Legislativu, která by ženám s endometriózou a s jinými menstruačními bolestmi umožnila chybět v práci tři dny v měsíci, se pokoušeli prosadit v roce 2017 v Itálii. Toto právo už mají ženy v některých asijských zemích včetně Japonska a Jižní Koreje, ale i v africkém státě Zambie, připomněl katalánský web El Periódico.

Témata:  Španělsko ženy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.