Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Španělsku chystají placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací

vítr
vítr
Foto: Pixabay

Ve Španělsku chystají jako první v Evropě placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací. Levicová vláda chce dnes představit odpovídající návrh zákona, který má zaměstnankyním umožnit, že by mohly zůstat doma ve dnech, kdy trpí silnými bolestmi v podbřišku. Informuje o tom na svém webu španělský list El País. Ministryně hospodářství se však obává, že opatření ženy znevýhodní.

Náklady na zvláštní nemocenskou by měl převzít stát. Žena, která si volno pro čas menstruace bude nárokovat, bude muset mít potvrzení od lékaře.

Iniciativu prosadila ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová z menší levicově-alternativní vládní koaliční strany Unidas Podemos. Předloha má být zavedena jako součást nové úpravy interrupčního zákona, který by v budoucnu umožnil ženám starším 16 let podstoupit potrat bez souhlasu rodičů.

Výhrady k návrhu zákona přicházely z řad socialistické strany PSOE premiéra Pedra Sáncheze. Ministryně hospodářství Nadia Calviñová varovala, že nařízení by mohlo znevýhodnit ženy v soutěži o zaměstnání. Vláda nikdy nepodnikne žádné kroky, které by mohly stigmatizovat ženy, zdůraznila Calviñová.

Legislativu, která by ženám s endometriózou a s jinými menstruačními bolestmi umožnila chybět v práci tři dny v měsíci, se pokoušeli prosadit v roce 2017 v Itálii. Toto právo už mají ženy v některých asijských zemích včetně Japonska a Jižní Koreje, ale i v africkém státě Zambie, připomněl katalánský web El Periódico.

Témata:  Španělsko ženy

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy