Náklady na zvláštní nemocenskou by měl převzít stát. Žena, která si volno pro čas menstruace bude nárokovat, bude muset mít potvrzení od lékaře.

Iniciativu prosadila ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová z menší levicově-alternativní vládní koaliční strany Unidas Podemos. Předloha má být zavedena jako součást nové úpravy interrupčního zákona, který by v budoucnu umožnil ženám starším 16 let podstoupit potrat bez souhlasu rodičů.

Výhrady k návrhu zákona přicházely z řad socialistické strany PSOE premiéra Pedra Sáncheze. Ministryně hospodářství Nadia Calviñová varovala, že nařízení by mohlo znevýhodnit ženy v soutěži o zaměstnání. Vláda nikdy nepodnikne žádné kroky, které by mohly stigmatizovat ženy, zdůraznila Calviñová.

Legislativu, která by ženám s endometriózou a s jinými menstruačními bolestmi umožnila chybět v práci tři dny v měsíci, se pokoušeli prosadit v roce 2017 v Itálii. Toto právo už mají ženy v některých asijských zemích včetně Japonska a Jižní Koreje, ale i v africkém státě Zambie, připomněl katalánský web El Periódico.