reklama

Zdroj nákazy sedmi desítek zdravotníků se zatím nepotvrdil, ale pravděpodobně se infikovali v restauraci na vánočním večerníku, jehož se 1. prosince účastnilo 173 lidí. Většina z nakažených jsou zdravotní sestry z jednotky intenzivní péče regionální nemocnice v Málaze, koronavirus se ale potvrdil i u několika lékařů. Všichni mají jen mírné příznaky, nebo žádné. Všichni rovněž měli podle deníku El País už třetí dávku očkování a před večírkem si udělali antigenní test.

Regionální vláda v reakci na incident z Málagy doporučila všem zdravotnickým zařízením v Andalusii, aby vánoční večírky nepořádaly. Odbory označily toto doporučení za nespravedlivé vůči zdravotníkům, kteří během pandemie prokázali takovou obětavost a měli by být považováni za hrdiny. Odbory také uvedly, že zdravotníci z málažské nemocnice neporušili žádné opatření a dodržovali všechna doporučení.

Ve Španělsku se rovněž v posledních týdnech zhoršuje epidemická situace, ve srovnání s ostatním evropskými zeměmi ale jen mírně. Nová varianta omikron se ve Španělsku zatím potvrdila jen u šesti lidí.

Nicméně přibývá regionů, které zavádějí takzvané covidové pasy, osvědčující očkování proti covidu-19, prodělání této nemoci či negativní test. Zatím je ve Španělsku požaduje či v brzkých dnech bude požadovat asi polovina regionů, a to většinou pro vstup do vnitřních prostor restaurací či barů.