reklama

Případy závažného zánětu jater byly podle CDC v posledních sedmi měsících zaznamenány ve 25 amerických státech a územích, přičemž věkový medián nemocných dětí činil dva roky. Více než 90 procent těchto dětí muselo být hospitalizováno a 14 procent podstoupilo transplantaci jater. Většina dětí se zotavila.

"Očkování proti covidu-19 není příčinou," uvedl zástupce ředitele CDC Jay Butler a dodal, že chce ukončit fámy, jež kolují na internetu. Doplnil, že předchozí nákazu koronavirem jako příčinu zatím nelze vyloučit.

Přibližně polovina ze 109 dětí s diagnostikovanou hepatitidou ale byla podle Butlera infikována typem adenoviru, viru, který způsobuje běžné nachlazení. Na objasnění příčiny nemoci nicméně CDC stále pracuje.

Případy vážné hepatitidy u dětí, u nichž lékaři neznají příčinu, se už objevily také v Izraeli, Japonsku a v řadě evropských zemí, včetně sousedního Rakouska, Německa a Polska. V České republice podle dostupných informací zatím žádný případ potvrzený nebyl.

Odborníci se snaží důvody těchto vážných hepatitid najít, hypotéz mají několik. Jednou z možností je přítomnost dalšího faktoru, který činí mírné adenovirové infekce závažnějšími, může jím být například předchozí nákaza koronavirem, souběh více infekcí nebo nedostatečné vystavení adenovirům v době pandemie. Další možností je expozice nějakému toxinu, patogenu, léku či nějaké látce v prostředí. Možností je také nový druh adenoviru nebo nová varianta koronaviru.