Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve středu se setká Zelenskyj se šéfem americké diplomacie

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je součástí diplomatických snah snížit napětí způsobené ruskými manévry na hranicích s Ukrajinou. Americká diplomacie to oznámila s tím, že Blinken se ve středu sejde v Kyjevě se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a s prezidentem Volodymyrem Zelenským. O den později bude následovat Blinkenovo jednání v Berlíně s evropskými partnery.

"Cesta navazuje na rozsáhlé diplomatické snahy s našimi evropskými spojenci a partnery kolem jednotného přístupu k hrozbě, kterou Rusko pro Ukrajinu představuje, a na naše společné snahy přimět jej, aby si v zájmu bezpečnosti a stability vybralo diplomacii a deeskalaci," uvádí komuniké americké vlády.

Agentura AP píše o "narychlo dohodnuté cestě", jejímž cílem je ukázat americkou podporu po bezvýsledných jednáních mezi Západem a Moskvou z minulého týdne. Obavy z ruského útoku na Ukrajinu v posledních dnech neslábnou. Naopak Kyjev a Washington varovaly, že Rusko připravuje půdu pro falešnou záminku k invazi. Ruská vláda tato obvinění odmítá.

V Kyjevě už dnes o situaci jednala skupina amerických senátorů z obou hlavních politických stran. Blinken tam podle prohlášení ministerstva zahraničí míří s cílem "posílit závazek Spojených států vůči svrchovanosti a teritoriální integritě Ukrajiny" a také informovat zaměstnance americké ambasády o krizovém plánování pro případ, "že by se Rusko rozhodlo pro další eskalaci".

Ve čtvrtek se šéf americké diplomacie sejde v Berlíně s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou, která dnes jedná v Moskvě, a také s protějšky z Francie a Británie. Tématem má být i připravenost uvalit na Rusko tvrdé sankce. Rusko na svém území podél hranice s Ukrajinou shromáždilo podle západních zdrojů kolem 100.000 vojáků s tanky a další těžkou technikou, což někteří pozorovatelé hodnotí jako možnou předehru ofenzívy, poznamenává agentura AP.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina USA

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy