Ze 77 nově potvrzených případů připadá 73 na Anglii, zatímco ve Skotsku a Walesu byly shodně potvrzeny další dva. Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) je nyní v Anglii 287 potvrzených případů, ve Skotsku deset, tři ve Walesu a dva v Severním Irsku.

Riziko šíření nákazy mezi širokou veřejností je podle UKHSA nadále nízké, jelikož se virus, který se přenáší při úzkém fyzickém kontaktu, nešíří snadno. Může se však přenášet i z povlečení, ručníků či oblečení nakaženého s pupínky.

Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Britské úřady počty nově nakažených během prodlouženého víkendu, kdy si země připomínala 70 let vlády královny Alžběty II, neaktualizovala. Minulý čtvrtek ale informovala o 11 nově potvrzených případech opičích neštovic.

Údaje UKHSA z minulého týdne uvádějí, že více než 50 procent případů v Anglii bylo zjištěno u mužů, kteří jsou homosexuálové, bisexuálové nebo u jiných mužů, kteří mají pohlavní styk s muži. Většinu nakažených tvoří lidé ve věkové skupině 20 až 49 let.

"Opičí neštovice jsou vzácná virová infekce, která se mezi lidmi nešíří snadno, ale může se přenést při těsném fyzickém kontaktu, jako je líbání, kontakt kůže na kůži, sex a sdílení věcí, jako jsou lůžkoviny a ručníky," uvedl profesor Kevin Fenton z UKHSA.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli informovala, že se potvrdilo 780 případů opičích neštovic v zemích, kde se nemoc běžně nevyskytuje. Opičí neštovice se podle WHO dosud potvrdily ve 27 zemích, kde nejsou endemické. Většina z těchto případů připadá na Evropu a Severní Ameriku, menší počet jich byl zaznamenán také například v Mexiku, Argentině, Maroku či Spojených arabských emirátech. Nejvíce případů eviduje Spojené království, následují jej Španělsko a Portugalsko.