Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká Británie vypověděla smlouvu na dodávku covidových vakcín

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Britská vláda vypověděla smlouvu s francouzskou firmou Valneva na dodávku 100 miliónů dosud neschválených vakcín proti covidu-19. Jako důvod uvedla, že farmaceutický start-up porušil smluvní podmínky, informovala dnes agentura AP. Akcie Valnevy reagovaly mohutným poklesem.

Británie byla jedním z prvních podporovatelů Valnevy, od její vakcíny si slibovala prostředek pro boj s různými variantami koronaviru. Ve smlouvě z loňského září souhlasila, že investuje miliony liber do firemního provozu ve Skotsku. Zavázala se také koupit 100 milionů dávek její covidové vakcíny s opcí na dalších 90 milionů. Podle agentury Reuters měl kontrakt hodnotu 1,4 miliardy eur (35,5 miliardy eur).

Vakcína je v pokročilém stadiu klinických testů, které by firma chtěla dokončit ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Schválení regulátory by podle představ Valnevy mohlo následovat ke konci roku.

Valneva v prohlášení popřela, že by podmínky smlouvy s britskou vládou porušila. Dříve uváděla, že dodávky vakcín do Británie bude schopna uskutečnit pouze tehdy, když nebudou vystaveny překážkám vývozu ze strany Evropské unie.

Akcie firmy v reakci na dnešní oznámení klesly o 40 procent. Od začátku letošního roku se propadly už o 50 procent.

Nejde o první nezdar francouzské očkovací látky v době covidové pandemie, upozorňuje Reuters. V dubnu Evropská komise oznámila, že vakcína nesplňuje podmínky, aby mohla být nasazena na unijním trhu. V červenci Valneva uváděla, že s Bruselem stále jedná.

Dvoudávková vakcína Valneva je založena na jiné technologii než většina očkovacích látek dosud schválených západními regulátory. V Evropě jde o jedinou inaktivovanou očkovací látku v rámci klinických studií zaměřených na boj proti covidu-19.

Podobná technologie s podle agentury AFP používá zejména u vakcín proti chřipce. Podle firmy by mohla nabídnout výhody z hlediska "bezpečnosti, nákladů, jednoduchosti výroby a distribuce" a "mohla by být přizpůsobena tak, aby poskytovala ochranu před mutacemi viru".

Ukončení kontraktu podle AP nebude mít bezprostřední dopad na britský očkovací program. I bez předpokládaných vakcín Valneva pořídila vláda v Londýně více dávek, než kolik je potřeba k naočkování celé populace. V Británii je podle vládních statistik plně naočkováno 81 procent lidí nad 16 let.

Témata:  Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy