reklama

Sílící rozhořčení veřejnosti v reakci na mediální zprávy o večírcích premiéra a jeho spolupracovníků v době loňského přísného lockdownu zpochybnily autoritu Johnsona i uvnitř jeho vlastní Konzervativní strany. Šest z deseti dotázaných se proto domnívá, že Johnson v úřadě do konce příštího roku nevydrží.

Britský deník The Guardian naposledy v neděli otiskl fotografii Johnsona a více než desítky dalších lidí, jak popíjejí víno v zahradě jeho rezidence v Downing Street. Inkriminovaná akce se podle listu konala během uzávěry související s pandemií covidu-19 loni v květnu. Vláda tehdy nabádala obyvatele, aby se na venkovních veřejných místech potkávali jen ve dvojicích a navíc od sebe udržovali dvoumetrový odstup.

Politickou bouři už na přelomu listopadu a prosince spustily informace o večírcích vládních pracovníků či členů Konzervativní strany na konci loňského roku, kdy se Británie nacházela ve svém druhém lockdownu. Média přinesla zprávy nejméně o pěti podezřelých událostech, přičemž asi největší pozornost poutala údajná vánoční besídka v Downing Street z 18. prosince.

Podle celonárodních průzkumů konzervativci zaostávají za svými hlavními soupeři, labouristy.