Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina konzervativců vidí vytlačení Johnsona jako chybu, naznačil průzkum

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Řadoví členové britské Konzervativní strany, kteří v nejbližších týdnech vyberou příštího britského premiéra, vidí spíše jako chybu, že byl k odchodu z funkce dotlačen stávají předseda vlády Boris Johnson. Ukazuje to nový průzkum agentury YouGov vypracovaný pro deník The Times, kterého se zúčastnilo na 1000 konzervativců.

Výsledky také potvrzují, že ministryně zahraničí Liz Trussová má před rozhodující fází volby nového stranického lídra výrazně vyšší podporu než bývalý ministr financí Rishi Sunak.

Součástí průzkumu byla i otázka, zda bylo správné, že členové vlády a poslanci na začátku minulého měsíce v podstatě donutili Johnsona ohlásit rezignaci. Souhlas s jejich počínáním vyjádřilo 41 procent respondentů, zatímco 53 procent krok označilo za chybný.

Johnson odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany 7. července poté, co se jeho vláda začala rozpadat v návaznosti na sérii skandálů. Tím hlavním byla aféra nazvaná Partygate kolem opakovaného porušování pandemických restrikcí ve vládních prostorách, poslední kapkou se ale stalo odhalení, že Johnson jmenoval jistého politika do vlivné pozice, ačkoli věděl o tom, že čelil důvěryhodnému obvinění ze sexuální agrese. Premiér se pak ocitl pod obrovským tlakem spolustraníků, který spustily rezignace Sunaka a ministra zdravotnictví Sajida Javida.

Johnson si ale mezi řadovými konzervativci drží značnou podporu, o čemž svědčí i odpovědi na další otázku z nového průzkumu. Když dostali respondenti na výběr mezi pokračováním Johnsonova premiérství, Sunakem a Trussovou, 40 procent z nich upřednostnilo stávajícího ministerského předsedu, 28 procent podpořilo šéfku diplomacie a 23 procent exministra financí.

S tímto aspektem může souviset i ztráta Sunaka na Trussovou, která na rozdíl od exministra financí zůstává v kabinetu končícího Johnsona a netlačila na jeho rezignaci. Podle nových čísel YouGov má aktuálně podporu 60 procent konzervativců, zatímco Sunak jen 26 procent. Náskok Trussové se oproti předchozímu dotazování stejné agentury zvětšil o 16 procentních bodů.

"Průzkum ze včerejšího (úterního) večera upevňuje její pozici favorita a naznačuje, že má převahu mezi členy konzervativců všech věkových a genderových kategorií a v různých částech Spojeného království," komentoval výsledky web Politico.

To vše v době, kdy začíná hlasování řadových straníků, jehož vítěz bude oznámen 5. září a následně nahradí Johnsona v Downing Street. Centrála Konzervativní strany chtěla původně hlasovací lístky začít rozesílat na začátku týdne, dnes ovšem oznámila jistý odklad kvůli obavám o zabezpečení procesu. Podle listu The Times vedení strany oznámilo členům, že lístky by mohly dorazit až v polovině příštího týdne.

Témata:  Boris Johnson Konzervativní strana (Spojené království)

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.