Je to poprvé za 11 dní, co britská vláda, která denně aktualizuje údaje o nelegálních vstupech do země, zaznamenala lodě s migranty v Lamanšském průlivu. Konec dubna byl poznamenán silným větrem a rozbouřeným mořem.

Britské námořnictvo v neděli zaregistrovalo 254 lidí, kteří připluli na sedmi člunech. Snímky zveřejněné v britských médiích ukazují, že migranti do Doveru dorazili i dnes.

Letos se takto nelegální cestou do Spojeného království dostalo už přes 7000 migrantů. To je třikrát více lidí než za stejné období loni.

Pro Británii je po vystoupení z Evropské unie stoupající počet migrantů velký problém. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000. Vyplývá to z dat ministerstva obrany.

V Británii proto na konci dubna vstoupil v platnost nový kontroverzní imigrační zákon, který mimo jiné umožní Británii posílat některé žadatele o azyl do Rwandy. Nový zákon také zpřísní tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie po moři bez patřičných povolení a zavede novou podobu azylového řízení. Zákon, který kritizují mezinárodní i domácí nevládní organizace, má podle konzervativní vlády premiéra Borise Johnsona odradit migranty od snahy doplout bez povolení na britské břehy.