reklama

Gerasimov na setkání mimo jiné sdělil, že Rusko nahradilo zastaralý systém Oko-1, vyřazený už v roce 2014, kosmickými přístroji nového systému Kupol. Z materiálů z briefingu podle TASS vyplývá, že armádní generál účastníky seznámil se strukturou ruského výstražného systému, včetně obrázku družice označené jako KA EKS (kosmický aparát Jednotného kosmického systému).

Podle náčelníka generálního štábu jsou nyní na oběžné dráze kolem Země tři aparáty tohoto systému. Agentura TASS s odvoláním na informace z ruského ministerstva obrany napsala, že první z těchto z družic označených Tundra byla vypuštěna v roce 2015. Další přístroj následoval v roce 2017.

Gerasimov na úterním briefingu řekl, že letos byl vypuštěn třetí satelit EKS, který podle něj ještě zvýší ruské možnosti zjišťování startu balistických raket.

Bývalý výstražný systém Oko-1 tvořilo celkem osm družic. Ke třem stávajícím aparátům nového systému Kupol by se do roku 2022 mělo postupně přidat dalších devět družic, napsal TASS.

Vytvoření amerických vesmírných sil schválil v úterý Senát v rámci souboru zákonů spojených s obranným rozpočtem. Sněmovna reprezentantů s tím souhlasila už minulý týden. Vesmírné síly budou vedle pozemního vojska, námořnictva, letectva, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou armády Spojených států.

Úkolem vesmírných sil bude organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu.

reklama