Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojenský střet s USA v kosmu? Rusko buduje nový protiraketový systém

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Rusko ve vesmíru buduje nový systém schopný upozorňovat na případný raketový útok. Podle dnešní zprávy agentury TASS o tom zahraniční vojenské zástupce v Moskvě v úterý informoval náčelník generálního štábu ruské armády generál Valerij Gerasimov. Týž den americký Kongres schválil vytvoření vesmírných sil v rámci armády USA.

Gerasimov na setkání mimo jiné sdělil, že Rusko nahradilo zastaralý systém Oko-1, vyřazený už v roce 2014, kosmickými přístroji nového systému Kupol. Z materiálů z briefingu podle TASS vyplývá, že armádní generál účastníky seznámil se strukturou ruského výstražného systému, včetně obrázku družice označené jako KA EKS (kosmický aparát Jednotného kosmického systému).

Podle náčelníka generálního štábu jsou nyní na oběžné dráze kolem Země tři aparáty tohoto systému. Agentura TASS s odvoláním na informace z ruského ministerstva obrany napsala, že první z těchto z družic označených Tundra byla vypuštěna v roce 2015. Další přístroj následoval v roce 2017.

Gerasimov na úterním briefingu řekl, že letos byl vypuštěn třetí satelit EKS, který podle něj ještě zvýší ruské možnosti zjišťování startu balistických raket.

Bývalý výstražný systém Oko-1 tvořilo celkem osm družic. Ke třem stávajícím aparátům nového systému Kupol by se do roku 2022 mělo postupně přidat dalších devět družic, napsal TASS.

Vytvoření amerických vesmírných sil schválil v úterý Senát v rámci souboru zákonů spojených s obranným rozpočtem. Sněmovna reprezentantů s tím souhlasila už minulý týden. Vesmírné síly budou vedle pozemního vojska, námořnictva, letectva, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou armády Spojených států.

Úkolem vesmírných sil bude organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu.

Témata:  Rusko Ruská armáda Země

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy