reklama

Po sečtení 90 procent hlasů by mohl Likud obsadit 36 křesel ve 120 členném parlamentu, zatímco strana Netanjahuova hlavního rivala Gance má zatím šanci na 32 křesel. Blok pravicových stran, tedy Likudu a jeho spojenců, má zatím 59 křesel, což mu na většinu nestačí.

Zatím není jasné, zda Netanjahuovi pomůže Avigdor Lieberman, jehož strana Izrael je náš domov má zatím šanci na sedm křesel. Po volbách loni v dubnu Lieberman odmítl jít s Netanjahuem do vlády a nespojil se ani s Gancem. Po zářijových volbách Lieberman řekl, že by šel pouze do vlády národní jednoty, v níž by byl Likud i Modrá a bílá, což tyto strany odmítly. Dnes Lieberman uvedl, že udělá vše pro to, aby zabránil čtvrtým volbám v řadě.

Netanjahu už v prvním povolebním vystoupení přesto hovořil o velkém vítězství a slíbil, že se pokusí sestavit vládu. "Navzdory všemu jsme vyhráli," řekl 70letý Netanjahu a vítězství své stany Likud označil za "veliké" a za "nejdůležitější" ve svém životě. Informuje o tom server listu The Times of Israel.

"Mluvil jsem s lídry všech pravicových uskupení. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom sestavili širokou národní vládu, která bude dobrá pro Izrael," dodal premiér. Podle něj je načase skončit s "nekonečnou předvolební kampaní". "Je čas na usmíření," dodal.

Netanjahu už v prvním vystoupení označil pondělní volby za velké vítězství a slíbil, že se pokusí sestavit vládu. "Navzdory všemu jsme vyhráli," řekl 70letý Netanjahu, jehož v listopadu generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Soud s ním má začít 17. března. "Mluvil jsem s lídry všech pravicových uskupení. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom sestavili širokou národní vládu, která bude dobrá pro Izrael," uvedl premiér. Podle něj je načase skončit s "nekonečnou předvolební kampaní". "Je čas na usmíření," dodal.

Šedesátiletý Ganc v prvním povolebním vystoupení v Tel Avivu vyjádřil zklamání, vyzval ale, aby lidé vyčkali na konečné výsledky. "Nevzdáme se svých zásad a své cesty," řekl s tím, že se nebojí nastoupit "dlouhou cestu". Předchozí volební kampaň označil Ganc za "nejšpinavější v dějinách Izraele". Výsledek pondělních voleb by podle něj mohl být stejný jako v dubnu, kdy se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládu.

Třetí skončila v pondělním hlasování, stejně jako v září, koalice arabských stran, která obsadí nejspíš 15 křesel, což je o dvě více oproti zářijovým výsledkům. Podle arabského poslance Ahmada Tíbího z této koalice jde o nejlepší výsledek pro arabské strany v Izraeli za několik dekád.

Pondělní izraelské volby byly již třetí za necelý rok. Ani po zářijovém, ani po dubnovém hlasování se lídrům stran nepodařilo sestavit vládu s podporou parlamentní většiny.

Oficiální výsledky voleb se očekávají až za několik dní. Jaké bude zhruba rozložení sil v parlamentu, by ale mohlo být známo už dnes. Podle volební komise činila účast v pondělních volbách 71 procent. List Haarec uvedl, že je to nejvíce od roku 2015. V předchozích volbách přišlo k urnám 69,8 procenta voličů.

Vládu bude sestavovat ten, koho tím pověří prezident Reuven Rivlin po konzultaci s předsedy politických stran. Deník The Times of Israel dnes připomněl, že soud nedávno rozhodoval o stížnosti, která namítala, že Netanjahu by jako obviněný neměl být pověřen sestavením vlády. Soud v lednu rozhodl, že je předčasné se takovou možností zabývat. Podle izraelského deníku se ale nyní tento problém může znovu řešit.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama