Státní rozhlas a televize si nechaly provést průzkum u volebních místností, podle nějž devětašedesátiletému Tokajevovi dalo hlas více než 82 procent voličů. V posledním hlasování v roce 2019 dostal téměř 71 procent hlasů. Oficiální výsledky se čekají v pondělí.

Volební komise oznámila, že v deseti z 15 oblastí státu byla v době uzávěry volebních místností průměrná účast kolem 69 procent. Právo volit mělo asi 12 milionů lidí.

V ekonomické metropoli Almaty policie zatkla 15 účastníků manifestace, na níž lidé požadovali svobodné volby. V Astaně i Almaty bylo podle agentury AFP vidět lidi, jak se fotografují před volebními místnostmi, protože mnozí budou muset v pondělí tuto fotografii ukázat svým zaměstnavatelům.

Tokajev byl favoritem voleb, jeho pět soupeřů zná podle Reuters jen málo voličů a předvolební průzkumy nikomu z nich nedávaly naději na dvouciferný výsledek.

Tokajev se podle agentury Reuters snaží předčasnými volbami posílit svou moc na úkor svého vlivného předchůdce a dlouholetého vládce Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva. Tokajev patřil k věrným Nazarbajevovým spojencům, oba politici se ale rozešli po lednových krvavě potlačených demonstracích, které Tokajev označoval za pokus o státní převrat.

Po lednových protestech, při kterých zemřelo nejméně 238 lidí, Tokajev donutil Nazarbajevovy spojence opustit funkce ve vedení státu. Současně zahájil ústavní reformy a slíbil, že sníží nerovnosti v příjmech obyvatel. Jedním ze symbolů konce vlivu bývalého prezidenta byl i návrat historického názvu hlavního města Astana, které se v letech 2019 až 2022 jmenovalo Nur-Sultan.

Tokajev se také vymezil vůči svému největšímu dosavadnímu spojenci v zahraniční - Rusku. Kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu a jeho země také přijala Rusy, kteří prchají před mobilizací. Moskva přitom Tokajeva podpořila při lednových demonstracích, když do Kazachstánu poslala své jednotky.

reklama